Yazarlar 28 ŞUBAT 2010 / 18:00

3 cip mi bilişim yatırımı mı?

200’den fazla üye, 30 milyar dolarlık hacimle Türk bilişim sektörünün yüzde 95’ini temsil eden TÜBİSAD’ın ülkemizin bilişimle kalkınması hedefinde çalışma ve inisiyatifleri son günlerde gittikçe artan bir şekilde basında yer buluyor.
Başkan Turgut Gürsoy son açıklamasında şirketlerin verimliliğinin artırılıp, artan karlarla yeni istihdam alanlarının yaratılması için gereken en önemli yatırım kalemi olan bilişimin önündeki engelleri çarpıcı bir şekilde dile getirdi. Gerçekten de, KOBİ’ler arasında kendileri ve eşlerine 100 bin dolara 3 cip alan şirket patronlarının, işlerinin karlılığını artırmak ve dünya çapında rekabetçi olabilmek için önlerindeki dönem iş planlarında 10 bin dolarlık bilişim yatırımını çok görmeleri, sektörümüzün önemli zorluklarından.
Bu algıyı kırmak ve ülkemizin bilişimle kalkınması için hem özel sektör hem de kamu alanında bilişim farkındalığını yaratmak derneğin en önemli hedeflerinden biri durumunda.
TÜBİSAD’ın, Turgut Bey’in ağzından sektörümüz için önerilerini dinleyelim:
1 - Yeni ticaret kanunu yasalaşmalı
2 - Bilişimde liberalleşme sağlanmalı ve kamu ihaleleri, sektöre özel yöntemlerle yapılmalı
3- E-dönüşüm farkındalığı yeninden canlandırılmalı. G-20’de olduğu gibi bilişimde de ilk 20 ülke arasında olmamız hedeflenmeli
4 - Doğru veri ve doğru bilgiye dayalı karar verme ortamı yaratılmalı
5 - Finans, telekom gibi sektörlere ve KOBİ’lere bilişimin katma değeri anlatılmalı
6 - Bilişim, devlet tarafından stratejik olarak desteklenecek sektörler arasına hızla girmeli,
7 - Eğitim programlarında bilişimin yeri artırılmalı, üniversite ve sektör ortak olarak çalışmalı
8 - Sektördeki vergi yükü azaltılmalı
Devletimizin bilişim sektörüne yönelik uygulamalarında son 3-4 seneye göre geriye gidiş var. 2006’da hazırlanan 111 maddelik eylem planından, sadece 12’si bitirilebildi. Gelişmiş ülkelerde 1 dolarlık donanıma 1 dolarlık, Türkiye’de 1 dolarlık donanıma 20 sentlik hizmet üretiliyor, bu değiştirilmeli” diyen Turgut Bey’i canı gönülden destekliyor, TÜBİSAD’a sektörümüzün sesi olduğu için teşekkürü bir borç biliyorum.
Sağlıcakla kalın.
ETİKETLER : Sayı:760

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics