Yazarlar 10 HAZİRAN 2012 / 11:51

3T - Richard Florida

Torontolu ekonomist Richard Florida’ya göre teknolojiyi parasını öder alırsın. Yeteneği (ikinci T=Talent) parasını öder alırsın. Ama hoşgörü (üçüncü T=Tolerance), parayla alınıp satılamaz. O, “hava” gibidir. Görünmez. Sadece hissedilir. Hava iyi ise, sen iyisindir. Ya da tersi.
Cumhurbaşkanı’nın Silikon Vadisi ziyareti hakkında Radikal’de (03.06) Ziya Özışık’ın görüşleri, 3T ilkesini çağrıştırıyor:
••
“Bilişim dünyası, geçen hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Silikon Vadisi ziyaretiyle heyecanlandı. Özgüveni, itibarı arttı. Mutlu oldu. Hatta sosyal medya eleştirmenlerine göre “hacı”bile oldu. İyi de hacılar, hiç sormadınız mı bu vadinin suyu nereden geliyor? Biz de o suyun pınarını bulabilir miyiz acaba diye?”
“Gerçekten de bu vadinin bir “çeşme”si var: Üniversiteler. Bir Stanford Üniversitesi olmasaydı bugün halen silikonu estetik aygıtı olarak bilirdik. Ve o çeşmeden akan bir can suyu var: Özgürlük... Baştan aşağı, fikir üretimi sürecinden, giyim kuşam rahatlığına kadar, çalışanlarına sunduğu olanaklara kadar Silikon Vadisi’nin temel mottosu, onu var eden şey bu.”
“Cumhurbaşkanı dün de Abant’ta Silikon Vadisi ziyaretini anlattı: ‘O genç çocukların kıyafeti sokakta gördüğümüz herhangi birinin kıyafeti, kravatsız, ütüsüz, ceketsiz, tişörtle, kotla, makyajsız yanımda duran insanlar, dünyanın en büyük şirketlerinin ev sahipleri veya yöneticileri. Muhakkak ki bu heyecanı Türk gençliğinin de yaşaması lazım ki aynı başarılar bizden de çıksın,’ dedi.”
“Bir önceki paragraf ile altalta gelince fazla iyimser değil mi bu beklenti? Bizim de bilişim dünyamızın haşarı, yırtık pırtık giyinen dehaları olsa ne olur? Öbür tarafta kaşı çatık “kravatlılar” onları ellerinde cetvellerle bekledikten sonra...”
ETİKETLER : Sayı:875

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics