Yazarlar 12 AĞUSTOS 2013 / 08:04

9 yıl 4 ay kaldı

İstanbul Sanayi Odası 24 Temmuz 2013 toplantısında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın konuşmasından:
••
“Demokrasimizin ekonomiyle paralel bir şekilde beraberce gelişmesi, ilerlemesi Türkiye için olmazsa olmaz bir şart. Öbür türlü topal oluyor, sürdürülemez oluyor. Yani, yüksek standartlardaki bir demokrasi biraz fazla gelir bize, biz ekonomiye ağırlık verelim, bu şekilde bu çarkı döndürürüz! Öyle bir şey yok. Uluslararası standarttaki hep en iyi, birinci sınıf demokrasiyi hedeflemek gerekiyor.”
“Türkiye’nin geleceği açısından olmazsa olmaz bir alan. Eğitim...
Ortalama çalışan nüfusun okula gittiği yıl sayısı ne kadar artıyorsa milli gelir o kadar artıyor. Şu anda çalışan nüfusumuzun örgün eğitim sisteminde geçirdiği süre ortalama 6,5 yıl. Ayni eski tabirle orta ikiyi bitirmiş ama orta üçü tamamlayamadan okuldan ayrılmış bir ortalama eğitim seviyemiz var. Milli gelirimiz de 10.500 dolar. Bizim gibi 6,5 yıl eğitim seviyesi olup da milli geliri 10.500 dolar olan bir başka ülke yok dünyada. Orada zaten istisnayız şu anda. Ama 25.000 dolarlık ülkelere baktığımız zaman da ortalama eğitim süreleri çok çok fazla. Yani şu anda bulunduğumuz 10.500 dolar bile ortalama eğitim seviyemize göre istisnai şekilde yüksek. Dolayısıyla eğitimde reformlarımızı çok hızlı bir şekilde yapmazsak 25.000 dolar yine hayal. Yine olmayacak.”
“Çünkü katma değer üretmek için Ar-Ge diyoruz. İnovasyon diyoruz. Yüksek katma değerli üretim diyoruz… Bunlar bilgiyle oluyor, eğitimle oluyor. Ortalama 6,5 yıllık eğitim seviyesiyle Ar-Ge’de, inovasyonda, yenilikte, tasarımda bir yere kadar. Ondan sonra olmuyor, takılıyorsunuz. Ondan sonra cari açık diyoruz. Şimdi cari açık niye var bizde? Çünkü yüksek katma değerli üretim yapamıyoruz. Yani en büyük 500 sanayi kuruluşumuzun ürettiği katma değeri düşünün, bu katma değeri bir 10 milyar dolar artırsa ilk 500 şirketimiz, bizim cari açığımız ertesi yıl 10 milyar dolar düşer. Çünkü üretilen katma değerle cari açık yine birbirine bire bir bağlı konular.”
ETİKETLER : Sayı:933
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN