Yazarlar 01 TEMMUZ 2013 / 08:06

9 yıl 6 ay kaldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Ekonomi ve Milli Eğitim Bakanlıkları, Hayal Ortakları Derneği arasında, “inovatif liderler yetiştirmek” amacıyla 11 Haziran 2013’te işbirliği protokolü imzalandı.
••
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: “İnovasyon kelimesinin Türkçe karşılığının olmamasının sebebi, 6-7 yıl önce Türkiye’de Ar-Ge, tasarım, dizayn, inovasyon gibi kavramların bilinmemesiydi. Çünkü çift haneli enflasyonun yaşandığı dönemlerde sanayicinin bunlara ihtiyacı yoktu. Geçmişte yüksek gümrük koruma duvarlarının olduğu dönemde bu, sanayiciyi de ticaret erbabını da hiç ilgilendirmezdi... Türkçe karşılık arayacaksak, bunun adı gerek üretimde gerek ticarette eski köye yeni adet getirmek olacaktır.”
••
MEB Nabi Avcı: “10 yıldır inovasyon sözcüğü için Türkçe bir karşılık bulunamadı. İnovasyon denince teknoloji alanındaki yenilikler, buluşlar hedeflenildiği düşünülüyor. Oysa bunun bir iklim meselesi olduğunu ve o iklimi besleyen kültürel damarlar, sanatsal damarlar olmazsa inovasyonun çok kurak bir alanda sıkışıp kalacağını biliyoruz. Bugün Batı uygarlığının ulaştığı teknolojik seviyenin arkasında yatan nedenlere baktığımızda Rönesans’ı görüyoruz. Yani sanatı, şiiri, edebiyatı, beşeri bilimleri görüyoruz. Dolayısıyla bunlar olmadan teknolojide sıçrama yapabileceğimizi düşünmek bana çok doğru gelmiyor. Çocuklara inovasyonun sadece teknolojiyle ilgili mesele olmadığını anlatmak gerekiyor. Bunun altının sanat, edebiyat, kültür ve şiirle beslenmesi ve ufkunun genişletilmesi gerekiyor.”
••
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: “Türkiye’nin ihracatı kilo bazında 1.5 dolar. Dolayısıyla 1,500 dolar elde etmek için 1 ton ihracat yapmamız gerekiyor. Halbuki gelişmiş ülkeler bir akıllı cep telefonunu 1,500 dolara satıyor. Cep telefonunun ağırlığı sadece 110 gram. Bu bizim için büyük bir ders... 7’inci sınıftan başlayarak her yıl 1,200 inovatif lider yetiştirmeyi, 2023 yılına kadar 12 bin öğrenciye ulaşmak istiyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:928

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics