Yazarlar 09 ARALIK 2013 / 08:07

9 yıl kaldı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İnovasyon Haftası’nda konuşuyor (28-30.11.13):
“2009’da 102 milyar dolar ihracat yapıyordu Türkiye. İhracatın bir kilogramı 1.19 Cent idi. Derken, ihracatın 1 kilogramı 1.59 Cent’e yapar hale geldik. Yeter mi? Yetmez. Rakiplerimiz Almanya’nın kilogram ihracatı 4 dolar iken, Japonya ve Güney Kore’nin 3-3.5 dolar. Bundan böyle hamallık yapmayacağız. Ar-Ge, tasarımla biz de onlar gibi yükte hafif, pahada ağır ürünler satacağız. İnovasyon da budur. Apple’ın marka değeri 90 milyar dolara yakın. Coca Cola’nın marka değeri 60 milyar dolar. Samsung’un marka değeri 50 milyar dolar seviyelerinde. Türkiye’de toplam 100 markanın değeri 31 milyar dolar. Bu durum bize, rakiplerimizin ne denli kuvvetli olduğuna işaret ediyor. Ama ben biliyorum, hayal eder, hedefler belirler, örgütlenirsek onlardan daha iyi bir yere geliriz. Rakiplerimiz bizden daha akıllı değil.”
••
Başbakan Erdoğan aynı toplantıda konuşuyor:
“Biz bir tribün seyircisi olamayız. Yarışın içinde olacağız. İnsansız hava araçlarımızı yapıyoruz. Bugüne kadar İHA’mız yoktu. Hangi ülke verirse Amerika, İsrail verirse alacağız, vermezse yandık. Şimdi kendimiz üretiyoruz. Yakın gelecekte ihracına başlayacağız. Şimdi tankımızı üreteceğiz. Yakın zamanda seri üretir hale geçeceğiz. Kendi helikopterimizi üretir hale geldik. Gemiler dolusu buğday ihraç etseniz ne olur? Mısır ihraç etseniz ne olur? Bir şey kazanamazsınız. Tekstil bile bizim için nihai çözüm değildir. Ama sanayi ürünlerinde Türkiye’nin patlaması gerekiyor. Burada çok farklı ürünleri üretir hale gelmesi gerekiyor. Bunu başardığımız anda Türkiye işte o hedeflediğimiz 500 trilyon doları evelallah yakalar.”
ETİKETLER : Sayı:949

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN