Yazarlar 22 EYLÜL 2014 / 11:03

AB’de yeni bakanlar

Neelie Kroes gitti. Ama geride öyle bir boşluk bıraktı ki yerini iki erkek belki doldurur?

Estonya’nın 2005 - 2014 başbakanı Andrus Ansip, “Dijital Tek Pazar” diye yepyeni isimli bir birimin başına geçiyor. AB’nin yeni “başbakanı” Jean-Claude Juncker’in 5 yardımcısından biri olacak.

“Dijital Ekonomi ve Toplum” adlı yine yeni birimin başında Alman Günther Oettinger olacak. 2005 – 2010 Baden-Württemberg Eyaleti başbakanı. 2010-14 AB Komisyonu’nda Enerji Bakanı. Medyanın ilgisini çeken tuhaf sözleri ve davranışlarıyla tanınıyor. Bir keresinde, “Borcu yüksek AB üyesi ülkelerin bayrakları, AB binaları önünde yarıya indirilmeli” demişti. Başta İrlanda, İtalya olmak üzere protestolar ardından sözlerini geri aldı. Özel yaşamı da ayrıca yine “renkli” magazin konusu oldu.

Ar-Ge ve inovasyondan sorumlu bakan Carlos Moedas, Portekizli inşaat mühendisi. Ama bir Harvard MBA ardından finansçı olmuş. AB uygulamalarını izleyen “Science Business” dergisi, Moedas’ın uygulayacağı politikayı açıkladığı Niyet Mektubu’nda “bilim ve temel araştırma alanlarına öncelik vermediğine” dikkat çekti. Dergi ayrıca, “Komisyon, Ar-Ge ve İnovasyon İçin Kötü Haber mi?” başlıklı 21 sayfalık raporunda Komisyon’un “öncelikleri” arasında inovasyonun yer almadığını yazdı.

Başbakan Birinci Yardımcısı Hollanda’nın eski AB Bakanı ve sonra dışişleri bakanı Frans Timmermans da Türkiye bilişim siyaseti açısından önemli bir isim olacak: Görev alanına temel haklar ve özgürlükler giriyor.

 
ETİKETLER : 989

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN