Yazarlar 30 NİSAN 2016 / 13:19

AB: “ENDÜSTRİ 4.0 YETERLİ DEĞİL, EKONOMİ 4.0 GEREKLİ”

Avrupa Birliği Komisyonu’nda Dijital Ekonomi ve Toplum Komisyoneri (“Comissioner” kelimesi Türkçe’ye “Komiser” olarak çevriliyor ama bence yanlış) Günther H. Oettinger, 5 Nisan günü Twitter’da “Industry 4.0 yeterli değil: Bize Ekonomi 4.0 gerekli! Büyük banka CEO’larıyla ilk toplantımı yaptım. Sırada sigortacılar ve diğerleri var” diye bir mesaj attı.
Tarım ekonomisi, sonra endüstriyel ekonomi, sonra hizmet ekonomisi, şimdi de dijital teknolojiler ile yapay zeka teknolojileri sonucu ortaya çıkan Ekonomi 4.0’dan söz ediliyor. Bir yandan Amazon’un insansız hava araçlarıyla (drone) müşteriye ürün teslimi veya sürücüsüz Google otomobil gibi otomasyon teknolojilerinin yarattığı, bir yandan da Uber veya Airbnb veya eBay gibi yeni iş modellerinin yarattığı ekonomik faaliyetleri içeriyor Ekonomi 4.0.
Böyle bir ekonomiye hazırlık için neler yapılmalı? Oettinger, yukarıdaki Twit’inden iki hafta sonra 19 Nisan günü, Avrupa Komisyonu’nda Dijital Tek Pazar’dan sorumlu başkan yardımcısı Andus Ansup ve Araştırma, Bilim ve İnovasyon Komisyoneri Carlos Moedas ile beraber yaptığı basın toplantısında “Avrupa Endüstrisinin Dijitalleşme Stratejisi”ni açıkladı (http://bit.ly/1VEInVp). 
Basın açıklamasına ek olarak dağıtılan belgede stratejinin ayrıntıları belirtiliyor (http://bit.ly/1r2rc2S). Stratejiyi gerçekleştirmek için devlet ve özel kesim tarafından 2020 yılına kadar harcanacağı öngörülen toplam 50 milyar Euro’nun dağılımı şöyle: Dijital inovasyonu desteklemeye 37 milyar, ulusal ve bölgesel dijital inovasyon merkezlerine (hubs) 5.5 milyar, gelecek nesil elektronik komponentlerin ilk üretim hatları için 6.3 milyar, Avrupa Bulut Girişimi projesine 6.7 milyar.
Gerek stratejinin gerekse harcama planının omurgasında inovasyon olduğunu, Sanayi 4.0 raporu açıklayan TÜSİAD’ın ve Üretim Reform Paketi hazırlığında olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın dikkatlerine sunarım.
 
ETİKETLER : 1070

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics