Yazarlar 19 AĞUSTOS 2013 / 08:18

ABD’de uzaktan master

MEB örgün eğitim istatistiklerinde, 19.11.2012 tarihi itibarı ile yurtdışında lisans ya da yüksek lisans eğitimi alan Türk öğrenci sayısı 26,925. NTVMSNBC’nin 25 Ekim 2012 tarihli haberinde, Türkiye Uluslararası Eğitim Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Akar, buna ek olarak stajyerleri, dil kursuna gidenleri, work&travel ya da değişim programlarındakileri de sayarsak, şu an 100 bin Türk gencinin öğrenim amaçlı olarak yurtdışında olduğunu söylüyor. Türkiye yurtdışına en çok öğrenci gönderen ilk 15 ülkeden biri!
Öyle olunca bilgisayar mühendisliği yüksek lisans eğitiminde ABD’nin ilk 10 üniversitesi arasında olan Georgia Institute of Technology’nin (GATECH), normalde yıllığı 45 Bin dolar olan programını 6,600 dolara düşürüp uzaktan eğitimle vereceği haberi tabi ki dikkat çekici. Ancak asıl çarpıcı olan bunu Udacity ile beraber yeni bir MOOC modeli kullanarak yapacak olması.
4 Şubat tarihli 907. sayımızda anlattığım MOOC ders sitelerinin (Massively Open Online Courses - Kitlesel Açık Çevrimiçi Dersler) ilki olan Udacity, ünlü yapay zeka profesörü Sebastian Thrun’un, quizler serpiştirilmiş kısa videolar ile verdiği dersinin 160 bin öğrenciye ulaşması sonucu Stanford’dan ayrılıp 2012 başında kurduğu şirkettir. Thrun ile işbirliği yapan GATECH bilgisayar bölüm başkanı Zvi Galil, bu model ile diploma verecek ilk okul olmayı hedefliyor. Bunun için takip, danışmanlık ve kopya kontrol işleri yapacak çok sayıda asistan işe alınıp insan katkısının çok daha yüksek olduğu bir model geliştirecekler: MOOC 2.0
GATECH’de şu an 45 Türk lisansüstü bir programa kayıtlı. Galil’e göre bölümüne başvuran ortalama 1400 öğrencinin yarısı aslında programı tamamlayabilecek yeterlilikte ancak sadece 15’ine bu fırsat tanınabiliyor. MOOC 2.0 ile bu sayının 2 bine ulaşması umuluyor. Başlangıç olarak AT&T kendi elemanlarının bu programa girmesi için 2 milyon dolar taahhüt etmiş.
Bizde buna en yakın olan ODTÜ Enformatik Online Master programı kredi saati başına 300 TL. Yani yılda 3 bin TL. MOOC 2.0 modeli ile bunu daha da aşağı çekip bilgisayar, işletme, endüstri bölümlerine de kurmak mümkün olabilir.
ETİKETLER : Sayı:934

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics