Yazarlar 12 ŞUBAT 2012 / 15:14

ABD’deki FATİH

• PBS Learning Media adlı kuruluşun, ABD’de teknolojinin ilk ve orta eğitimde nasıl kullanıldığını anlatan araştırması 23 Ocak’ta Florida’da Eğitim Teknolojileri Konferansı’nda açıklandı.
En can alıcı bulgu:
ABD’de, ilk ve orta öğretim öğretmenlerinin yüzde 91’i sınıfta bilgisayar kullanıyor. Fakat bu öğretmenlerin sadece yüzde 22’si “teknolojiyi düzgün kullanma bilgisine sahibim” diyor.
••
ABD’de eğitim teknolojilerine her yıl ayrılan federal bütçe artıyor. 2008’de 46.5 milyar dolarlık bütçe 2010’da 49.6 milyar dolara çıktı. 2011’de 56.2 milyar dolar oldu.
Ancak, yapılan araştırmalar şunu gösteriyor: Bunca muazzam paraya rağmen ilk/orta öğretim okullarının yüzde 80’i, teknolojiyi eğitimde “etkin düzeyde” kullanamıyor.
İlk/orta öğretim öğretmenlerinin sadece yüzde 7’den azı, teknolojiyi, verdikleri eğitimle birleştirerek sunacak kadar teknolojiye hakim. Yüzde 93’ü hakim değil.
••
ABD’de yayınlanan “A Study of the Impact of Atomic Learning” (Atom düzeyinde öğretimin etkileri) araştırmasının sonuçları, oradakileri de,  durumu burada öğrenenleri de şaşırttı.
Bunca para, bunca olanak, bunca fırsat nasıl oluyordu da eğitime bu kadar az yansıyordu?
Bu soruyu, eğitimin “ne” olduğunu bilmeyenler sorabilir. Çünkü öğretmen, mevcut bilgiye yeni bilgi katarak öğrenciye öyle bir verir ki bunun için teknoloji gerekmez bile. Teknoloji, sadece eğitim içeriğini aktarmayı kolaylaştırır.
O kadar.
ETİKETLER : Sayı:858
YORUMLAR
Muvaffak GOZAYDIN 15 MAYIS 2012 / 11:35 0 0
Yazık. Benden başkası 3 aydır hiç okumamış.
Muvaffak GÖZAYDIN 12 ŞUBAT 2012 / 18:26 0 0
Fatih Projesini bütün Amerijka'ya tanıtıyorum.
Google 'da muvaffak gozaydin bakın . 5000 girişin büyük kısmı Fatih . Daha da olacak.
Amerika bilgisayarlı eğitimde e-eğitmde Türkiye'den % 90 daha geride. 60 milyon 1-12 sınıf öğrencisi var. Ancak 4-5 milyon bilgisayar veya tablet kullanabiliyor .
Amerika'da Mahalle mektebi sistemi var. Tam 13,000 mahalle var. Her mahalle kendi emlak vergileri ile kendi okulunu finanse ediyor. Bu yüzden ancak zengin mahalleler iyi öğretmen ve bina buluyor . Mahalle mekteplerinin istiklaline halel gelir diye Milli Eğitim yok . Federal Hükümet müfredat belirliyemiyor. Bu yüzden new York'da ayrı Kalifornia'da ayrı cebir ve matematik öğretiyorlar. Bu yüzden v erim yok .
ebook 'u hale akıl edemediler. Hala yayınevleri milleti soyuyor. Bir okul kitabı 80 $ ve aynı kitap 6 sene müddetle aynı okulda okutuluyor . Yayınevleri utanmadan yıllık maliyet 13 4 diyor . Kitaplar eski 18 yıl önce yazılmış kitap bile var. Çoğu 10 yıllık. Amerika'da eğitim baş aşağı.
Sağ olasın FATİH. Fatih'in en büyük avanrtajı milli müfredat olmasıdır. Bütün 16 milyon çocuğumuz aynı fırsata sahip . Devletten istediğimiz ders içeriklerinin en iyi olmasıdır. Tablet vasıtadır . İçerik ise FATİH'in kalbidir.. Zenginleştirilmiş e-kitaplar dünyanın hiçbir yerinde yoktur . Büyük bir buluştur . Ve de bedavadır .
Inşallah eğitimde çpl şey değişecek.
Öğretmenlerin uzakdan eğitimine ağırlık verelim. Öğretmen öğrenmezse öğrenciye de öğretmez .
Tekrar başarılar. mgozaydin@hotmail.com

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics