Yazarlar 18 EYLÜL 2015 / 15:00

ABD Başkanı John McAfee?

Kendi ismiyle tanınan anti virüs programının yaratıcısı, bilişimin “delisi” John McAfee, ABD Başkanlığına adaylğını koydu. 2016 Başkanlık adaylığı için CyberParty adlı bir de parti kurdu. Halen ABD’de Cumhuriyetçi Parti’de önde giden emlak kralı Donald Trump ile Bush ailesinin küçük kardeşi Jeb ile Demokrat Parti’de Hillary Clinton gibiler arasında, onlardan daha egzantrik ve renkli bir aday adayı olacağı kesin. Seçilme olasılığı sıfır olsa da, “teknoloji ve medeni haklar” konusunda ülke çapında bir farkındalık yaratacaktır.

Kendi kütüphanesi mi belli olmayan, hatta raflardaki kitapların “gerçek” kitap mı oldukları da anlaşılmayan bir mekanda, ekrana, kollarını kavuşturarak ve kameranın gözünün içine bakarak, tiyatrocu sesiyle yaptığı 4 dakikalık adaylık konuşması, ciddi fikirler içeriyor:

“Amerikan Anayasası’nı yazanlar, gün gelip de vatandaşların, kaktüslerin içine yerleştirilen kameralarla gözetleneceğini hayal edemezdi. Hükümet, iletişimimizi gizlice kaydediyor. Mahremiyet, hızla yok olmaya doğru gidiyor... Hükümetler korktuğu zaman, korktuğu kendi vatandaşıdır. Bu durumda vatandaşın gideceği yer kalmaz.”

“Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’ne göre insanların can güvenliği, özgürlük, ve mutluluğu arama hakkı temel haktır, tartışılamaz.  Vatandaş, hükümeti bu haklarını güvenceye almakla yükümlü kılar. Hiç bir hükümet, bu hakları hiçe sayacak bir davranışta bulunamaz. Aksi halde vatandaşlar, bu hakkı hükümetten alır. Abraham Lincoln, “Demokrasi, halkın, halk tarafından, halk için yönetimidir,” demiştir... Özel hayatımı ihlal eden bir hükümetim var. Hükümet, beni kendimden koruyacağı bir düşman olarak göremez. Ben, siber güvenlik konusunda cahil bir hükümet tarafından yönetiliyorum. Oysa siber savaş, artık bugünün savaş tekniği. Bu anlamda benim hükümetim işlevsizdir. Diğer 300 milyon Amerikan vatandaşıyla birlikte siz de benimle aynı gemidesiniz. Özgürlüğümüzü korumak için omuz omuza verelim.” (Konuşmanın bütünü için 09.09.15 tarihli YouTube metnine bakınız).

John McAfee’nin Siber Parti sitesinde de aklı başında siyaset önerileri sıralı: “Hükümetin, yeni teknolojiyi, Amerikan halkının özgürlük ve mahremiyetini feda etmeden benimseme hızını artırmayı hedefliyoruz.”

no longer be needed for a simple change in workflow. By adapting a lean approach to government, the amount of savings that can be realized by improved efficiency will eliminate the need for wholesale changes to foundational policies.

Other parties consistently lag behind trends in technology – Cyber Party members are committed to staying ahead of the curve and remaining proactive in policymaking.

 
ETİKETLER : 1039

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics