Yazarlar 13 MAYIS 2013 / 08:10

Agile işe şeytan karışır

Yazılım yazan hangi şirkete sorarsanız sorun proje yönetimi yapıyor musunuz diye. Hayır diyen şirket çıkar mı merak ediyorum. Ancak proje yönetimi çok genel bir cümle olduğu için mi böyle yoksa kendisini yazıyoruz, onu zaten yönetiyoruz mantığı mı var tam emin değilim. Bu yıl AgileTurkey tarafından yayınlanan Software Productivity Report 2013’ü inceledim. İlginç gördüğüm bazı noktaları paylaşmak istiyorum.
Araştırmaya konu şirketlerin agile metodunu kullananların oranı yüzde 64 iken, bu oranı yüzde 77’ye çıkarma planı varmış. Bu en ilginç gördüğüm konulardan bir tanesiydi. Çünkü agile demek eğer bilinçli yapılmıyor ise plansızlık ve kaos olabilir. İlk cümledeki soruya hayır diyen ama gerçek anlamda disiplin olarak proje yönetimini benimsemeyen firmalar için en kolay seçim agile metodu olabilir.
Şirketlerin yüzde 36’sı henüz hiç agile method kullanmamış iken, yüzde 41’i son iki yıl içinde bu metodu kullanmaya başlamış. İki yıldan daha uzun süredir bu yöntemi kullananların oranı ise yüzde 23 olarak belirtilen raporda yine şaşırdığım oranlardan bir tanesi de şu oldu. Mevcutta devam eden her 100 projenin 45 tanesi agile olarak yönetiliyormuş.
Peki agile yönetime geçelim kararını bir firma için kim veriyor? Rapora göre çok büyük bir çoğunlukla üst yönetim. İkinci sırada ise geliştirme ekibi. Geliştirme ekibinin verdiği agile metod yöntemi ben de yine bir soru işaretine neden oldu. Agile birçok geliştirme üyesi tarafından kaos olarak yorumlanıyor. Bazıları için ise kaosun getirdiği düzen olarak adlandırılıyor. Henüz Türkiye BT pazarı Agile metodlar için gelişime açık görünüyor. Bu gelişimi en fazla zorlayacak etmen ise bence BT çalışanlarından ziyade BT hizmeti alanlardan gelecek görünüyor.
Çünkü waterfall planlama denilen temelde bir iş belli bir derece bitsin, diğer iş sonra başlasın mantığı en fazla bu hizmeti alan BT müşterilerini etkiliyor. Bu nedenle Türkiye’de BT şirketlerinin kendi zorlamalarından ziyade gelen talepler ile birlikte bu yaklaşıma zorlanabileceğini düşünüyorum.
Agile yöntemi hakkıyla kullanıldığında faydaları diğer yöntemlere göre evet fazla. Ancak benim şahsi görüşüm Agile yöntemi içselleştirmeden kullanıma alacak şirketler tarafından birçok proje feda edilecek gibi. Ne demiş atalarımız Agile işe şeytan karışır.
ETİKETLER : Sayı:921
YORUMLAR
Kamur 23 MAYIS 2013 / 20:46 0 0
doğru uygulandığında elbet faydaları var ancak herhangi bir metodoloji uygulamayan kurumlar bile içinde bulundukları kuralsızlığın adına agile demekteler
Taner Diler 23 MAYIS 2013 / 09:49 0 0
Çevik Süreçler (Agile) buna daha kuralcı Scrum yönetimini de katabiliriz, hakkıyla uygulandığı sürece sonuçları olumlu olmakta. En başta müşterilerin bu süreçler hakkında bilgilendirilmesi ve sürece bir ekip elemanı olarak dahil edilmesi gerekiyor. Bu yapılmadığı zaman süreçler iç dinamikleri yönetmekten dışarı çıkamaz. Müşterinin dahil edilmesi pazarda gelişen değişimlerin yazılım sürecine hızlı bir şekilde uyarlanabilmesini, riskleri önceden tespiti sağlar. Zaten waterfall'ın en büyük eksiği bu değil midir? Müşterinin ardı gelmeyen gereksiz değişim isteklerine HAYIR diyebilmeyi en azından maaliyetlendirdiğimiz sürece Müşterilerin Agile Süreçlere adaptasyonu daha kolay olacaktır.
Volkan D. 18 MAYIS 2013 / 13:01 0 0
Kontrolsüz Agile, Agile değildir :)
misafir 16 MAYIS 2013 / 21:50 0 0
başlık çok güzel :)
Mehmet Bakır 16 MAYIS 2013 / 14:36 0 0
Proje yönetimi konusunda daha almamız gereken çok yol var. Bu konuda ne kadar çok bilinçlendirme yapılırsa, BT kalitesi o kadar artacaktır...
Deniz Şahin 16 MAYIS 2013 / 09:35 0 0
Güzel bir yazı. Teşekkürler.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics