Yazarlar 31 EKİM 2010 / 18:00

Aile birliği

Bir yabancı şarkının sözleri: Aynı yatağı paylaşmak ama aynı hayalleri değil (sharing the same bed, but not sharing the same dreams). Bir evi paylaşmak ile o evin bir bireyi olmak arasındaki farkı ortaya koyuyor. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ortaklık görüşmelerinde bunlardan hangisini gözettiğini tam anlamış değilim. Bana daha çok evi paylaşmak ama aile birliğinden uzak durmak istiyormuşuz gibi geliyor.
Geçen hafta sonu Avusturya’dan bir sanatçı topluluğu Cemal Reşit Rey’de konser verdi. Piyano, üç keman, bir çello ve bir bariton. Tema, Mozart ve Beethoven’in yanı sıra 1900’lerin ikinci yarısına kadar uzanan, çağdaş klasik müzik bestecileri idi. Film müziği olan da vardı, halk ezgisi de. Avusturyalı bestecilerin eserleri. Bir de sürpriz yapmışlar, son seslendirilen eser olan “işte Avusturya bu!” adlı parçanın müziği ile İstanbul için de bir kısa uyarlama yapmışlar, “Taksim”den, “kubbeler”den, “dostluk”tan söz eden.
Dinleyici olarak CRR’de 80 kişi kadar vardık. Bunların 10-15’i de zâten Avusturyalılardı. Bariton, ilk eseri seslendirmeden önce sayımızın azlığına değinerek, geçen sene Avusturya’da bir Türk Müziği haftası düzenlendiğini ve klasik Türk müziğinden Türk pop müziğine kadar birçok dalda konserler verildiğini, her konseri ortalama 8 bin kişinin izlediğini duyurdu. Buradaki konsere ilgi ise sıfır düzeyinde idi. Sanki, “İstanbul Kültür Başkenti” değil, “İstanbul kültür boş kenti”. Belki etkinliği CKM’de yapsalardı salon dolardı. “AB ailesinin bir bireyi olmayı düşünüyor olsak böyle olmazdı” diye düşündüm. Demek ki bizim “cumhur”, aile birliği peşinde değil, evi paylaşmak niyetinde. O zaman imtiyazlı ortaklık önermelerine hiç ses çıkartmamız gerek.
Konser sonrası kulise gidip, “sayımızın azlığına bakmayın, on binlerce dinleyici sizi ekranları başından internet üzerinden izlediler, CRR’de her konser interix (yok böyle bir internet satış sitesi, ben uydurdum) üzerinden naklen yayınlanır” diyememenin ezikliğini yaşadım.
Sâhi, neden yok? İnternet bilginin yanı sıra kültürün paylaşımına da yaramıyor mu?
ETİKETLER : Sayı:794