Yazarlar 14 EKİM 2017 / 16:31

Akıl için yol birdir...

İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay’ın Dünya gazetesine yaptığı açıklamadan alıntı (03.10.17):
 
“Türkiye altyapısına, kendi insan kaynağına, coğrafyasına, kendi yetkinliklerine bakarak kendine özel, kendine uygun, bir Endüstri 4.0 modeli yaratması gerekiyor. Bu bir devlet stratejisidir. Bugün tekstil sektörü örneğin 1 milyon kişiye istihdam yaratıyorsa bundan vazgeçmek mümkün değil. Bunu nasıl yenileyeceğimiz, nasıl “upgrade” edeceğimizin, sektörlere Endüstri 4.0’ı nasıl uygulayacağımızın bir stratejisini ortaya koymak gerekiyor. Örneğin yapı sektörü de Türkiye için önemli. Burada da belki Endüstri 4.0’ı nasıl uygulayacağımızın bir stratejisini ortaya koymak gerekiyor. Bunlarla birlikte IoT (Internet Of Things), Al (Artificial Intelligence) gibi alanlarda da genel yetkinlikler, ülke yetkinlikleri oluşturmak gerekiyor. Böylece geleceğe bakan, dünya evrildiği zaman dışarda kalmayacağımız bir yapıyı oluşturmamız gerekiyor. Dolayısıyla Endüstri 4.0’da “One Fix All” diyebileceğim herkese uyan bir çözüm yok. Bir ülkenin ihracat yapısı, insanları hatta iklimi bile, örneğin geçmişte kullandığımız ülkelerin kendine göre göreceli rekabet yapılarını günümüz koşullarında bilgi teknolojileri ve diğer gelişmelere göre adapte etmemiz gerekiyor. Türkiye'nin kendine uygun bir Endüstri 4.0 stratejisi olacaksa ona göre de bir insan kaynağı yetişme stratejisi olması gerekiyor.”
ETİKETLER : 1142

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN