Yazarlar 03 HAZİRAN 2013 / 08:27

Akıllı da ne kadar akıllı?…

Son dönemde her türlü aracın akıllısı moda oldu malum. Akıllı otomobiller, akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar ve akıllı evler derken neredeyse akıllı ütüler bile girdi hayatımıza. Aslında cihazlara aklı veren sahip oldukları işletim sistemleri ve uygulama dünyası. Bu cihazlar işletim sistemleri sayesinde birbiriyle haberleşiyor, internete bağlanıyor kısaca akıllı hale geliyor. Bir de bilim adamı olduğunu iddia eden ve Çin’den getirdiği Android sistemi yüklü çubukla CRT diye bilinen tüplü televizyonları akıllı hale getirdiğini ve bunun için de iki yıl Ar-Ge yaptığını iddia eden uyanıklar var ki konumuz bu ‘uzmanlar’ değil.
Geçen hafta akıllı ev konusunda yoğunlaştıklarını söyleyen sektörden bir dostumuza da aynı şeyleri aktardım. Doğru örnekleri tenzih ederek söylemek isterim ki maalesef ülkemizde akıllı ev ürettiklerini iddia eden inşaat şirketleri her odanın duvarına televizyon ve internet girişi ekleyerek ve binaların girişine parmak izi tarayıcı koyarak bu işi yaptığını iddia ediyor. Gerçek tabii ki böyle değil. Akıllı bir ev sisteminin sahibiyle anlaşabilmesi, M2M teknolojilerine uyumlu olması gibi bir dolu standardı karşılaması gerekiyor. Bence akıllı ev satın aldığını düşünenler konuyu bir kez daha araştırsalar çok ama çok iyi ederler.
ETİKETLER : Sayı:924
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN