Yazarlar 09 MAYIS 2010 / 18:00

Akıllı telefon rekabetinde ilginç gelişmeler

iPad çılgınlığı konusunda daha son yazımın mürekkebi kurumadan, teknoloji perakende sektöründe öyle hareketli günler yaşıyoruz ki, bu haftaki köşe yazısında hangi konuyu ele almam gerektiğine uzun süre karar veremedim.
Apple’in iPhone ile inanılmaz satış rakamlarına ulaşması, bu alanda tüm bilişim üreticilerine göremedikleri fırsatları hatırlatıp, yeni yatırımlara zorluyor.
Araştırma sonuçlarına göre 2009 yılı rakamları için ABD’de; Symbian işletim sistemli telefonlar 81 milyon, BlackBerry 34.3 milyon, iPhone 24.9 milyon, Windows Mobile 15 milyon, Google Android 7 milyon adet satılmış durumda. Son çeyrekte sadece 408 bin adet telefon satan Palm’a karşılık aynı periyotta, 8.7 milyon iPhone satılmış durumda.
Akıllı telefon pazarında duyduğumuz en son haber HP’nin 1.2 milyar dolara Palm’ı satın alması. Şimdiye kadar Windows Mobile tabanlı akıllı telefonlar üreten HP’nin, Palm’ın WEBOS platformuna ve patentlerine bu yatırımı yapması, iki iş ortağının bu konuda arasını bozacaktır. HP’nin kişisel sistemler grubu başkan yardımcısı Todd Bradley, yaptığı açıklamada her yıl yüzde 20 büyüyen 100 milyarlık bir akıllı telefon pazarında yeni fırsatlar yaratabilmek için bu yatırımı yaptıklarını belirtti.
Detaylarını tam anlamadığımız çok ilginç bir başka haber de Microsoft ile HTC‘den geldi. Açıklamaya göre HTC, Microsoft’a, Android tabanlı akıllı telefonlarında kullandığı teknolojiler ile ilgili telif hakları ödemeyi kabul etti. En azından şu ana kadar, iki şirketten de anlaşmanın detayları hakkında bir açıklama yapılmış değil. Dolayısıyla HTC’nin Microsoft’a ait hangi patentler ya da fikri haklar için  para ödeyeceğini bilmiyoruz. Ancak anlaşmanın Android tabanlı telefonlar hakkında olması son derece ilginç.
Bu pazarda Google, Apple, Nokia ve Microsoft rekabeti tüm hızı ile sürerken, HP’nin bu hareketinin pazara ne getireceğini birlikte göreceğiz. Umarız bu sefer tüketiciler kazanır... Sağlıcakla kalın.
ETİKETLER : Sayı:770

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN