Yazarlar 08 OCAK 2012 / 13:51

Alan Turing (1912-1954)

İkinci Dünya Savaşı başladıktan sonra İngiliz hükümeti, Alman iletişiminde kullanılan şifreleri kırmak amacıyla matematikçileri bir araya getirdi. Oxford yakınlarında Bletchley Park adlı kuş uçmaz kervan geçmez, gözlerden uzak bir “MİT” malikanesinde yatılı bir hayat başladı bir düzine bilim adamı için. Aralarında, dâhi bir bilim adamı olarak tanınan matematikçi Alan Turing de vardı. Sıradışıydı. Bir tuhaftı.
Alan, Almanların “erişilmez, ulaşılmaz, anlaşılmaz, gizemli” anlamına gelen Enigma Şifre Makinesi’nin kodlarını -neredeyse- tek başına çözdü. İngilizler, Alman istihbaratını “dinlemeye” alarak müthiş bir bilgi üstünlüğü kazandılar.
Böylece Turing, savaşın süresinin kısalmasında baş rolü oynadı. Çünkü Almanların bütün şifreli savaş planları, konuşmaları, emirleri İngilizler tarafından çabucak öğreniliyordu.
Buraya kadar çok güzel... Başarı öyküsü... Ama, Alan Bey “gay”di. O dönemde gay’lik yasadışıydı. Savaştan sonra orta-boy Nazi savaş suçluları bile teker teker (en babaları hariç) serbest kalırken Alan’i tutukladılar. Hüküm giydi: Ya hapis, ya kimyasal hadım. İkinciyi seçti. Hormon dengesi tamamen bozuldu. Depresyona girdi. Siyanürlü bir elmayı ısırarak intihar etti. Steve Jobs’un yarısı ısırık elma figürünü bu olaydan esinlenerek kullandığı söylenir.
Yıl 2009: İngiltere Başbakanı Gordon Brown, “Halt ettik. Özür diliyoruz” dedi. Ve şimdi de hükümet, 2012 Şubat’ında, üzerinde Alan’ın resimleri olan pul basacak. Çünkü doğumunun 100. yılı!
ETİKETLER : Sayı:853
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN