Yazarlar 03 MART 2014 / 08:30

Ali Babacan diyor ki...

“Türkiye’nin hukukun üstünlüğünün egemen olduğu bir ülke olması gerekiyor, Türkiye’nin gerçek anlamda bir hukuk devleti olması gerekiyor. Yargı sistemimizin öngörülebilir, tutarlı ve hızlı kararlar alması gerekiyor. “Ben Türk yargısına güveniyorum” hissiyatı iş dünyasına hakim olmazsa yine 25 bin dolar hedefimiz hayal, o 2023 hedefimiz hayal.(.) Çünkü demokrasiyle, ekonomi beraber yükselmek zorunda, paralel yükselmek zorunda. Birinden biri geride kalırsa o diğerini aşağıya doğru çekiyor. Ekonomide ilerlediniz, demokrasi geri kaldı, onun sınırı var, mutlaka demokrasi onu geri çeker eğer kalitesi iyi değilse demokrasinin. Demokrasiyi ilerletelim, ekonomik politikaları unutalım. Bu da doğru değil dolayısıyla paralel yükseltmemiz gerekiyor ekonomiyi ve demokrasiyi. (Dördüncü İstanbul Finans Zirvesi. 18.09.13)
••
“Siyasi reformlar açısından arzu ettiğimiz noktada değiliz. Henüz birinci sınıf bir demokrasi olduk diyemiyoruz. Henüz birinci sınıf bir hukuk devleti olduk diyemiyoruz. Temel haklar ve özgürlükler konusunda dünyanın en ileri uygulamalarına henüz uzağız. On yıldır mesafe kat ettik, ama ulaşmamız gereken noktanın hâlâ çok gerisindeyiz. Bunu iyi bilmemiz gerekiyor.” (Forum İstanbul. 09.05.13)
••
“Türkiye, gerçek anlamda bir hukuk devleti olmadıkça, birinci sınıf ekonomi olamaz, birinci sınıf demokrasi olamaz. Gerçek anlamda hukuk devleti olmayan bir Türkiye’nin, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olması da hayaldir.” (Uludağ Ekonomi Zirvesi. 30.03.12)
ETİKETLER : Sayı:961

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics