Yazarlar 18 TEMMUZ 2010 / 18:00

Alışılmamış koşullar altında matematik...

Bu aralar Türk medyasında matematikle ilgili haberler çok. Genellikle, medya tarafından dikkate alınmayan, gelişmesi yavaş, ilginç olayları az ve anti-medyatik bir konu olan matematik, nedense birkaç ay ilginç haberler kaynağı oldu. Önce, 1 milyon dolarlık ödülünü reddeden dahi matematikçi Grigoriy Perelman haberleri, sonra da TÜBİTAK burs başvurusu reddedilen Ali Nesin Matematik Köyü (MK) haberleri.
Daha önce başvurularına kısmi TÜBİTAK bursu alan MK, bu sene alamamış. Bu haberler, doğal olarak MK popüleritesini artırmış ve bu sene matematik öğrenmek ve öğretmek için İzmir Selçuk ilçesinin Şirince köyüne gelen kişilerin sayısı ve yapılan bağışların miktarları artmış. Ben de nasıl bir yer olduğunu öğrenmek ve değerli bir öğrencimi bırakmak için oraya gittim. Bir dağın eteğine kurulan 3-5 evden ve onları bağlayan taş yollardan ibaret bir ortamda, lise ve üniversite öğrencileri ve hocaları, sınıflarda ve karatahta önlerinde terliyorlar! Ne güzel.
Matematiğin nerede ve nasıl öğretileceğinin veya üretileceğinin bir kuralı yok. Neal Koblitz, Washington Universitesi’nde (Seattle) bir matematik hocası. Gençliğinde ABD’nin Vietnam savaşına karşı olan duruşu sonradan bir Vietnam kültürü ilgisine dönüşüyor ve bu ülkede çok zaman geçiriyor. Vietnamlı hocalarla makaleler yazıyor, orada dersler veriyor ve bu ülke ile sürekli ilgileniyor. 15 sene kadar önce Koblitz’in bir konuşmasını dinlemiştim. Konuşma bir şekilde Vietnam’a geldi. Koblitz’e Vietnamlı matematikçilerin aktardığına göre Hanoi Matematik Enstitüsü’nün bahçesine bombalar düştüğünde bile, içeride Vietnamlı matematikçiler, matematiğin yeni ve keyifli dallarından biri olan Grup Teorisine katkıda bulunuyorlarmış.
Umarız bu köyümüzde toparlanan gençler ve hocaları, bir gün öğrendikleri ve ürettikleri matematikle karşımıza çıkarlar ve bizi gülümsetirler. Artık bu Grup Teorisi de olabilir, Cebirsel Kodlar Teorisi de.
ETİKETLER : Sayı:780

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics