Yazarlar 03 AĞUSTOS 2015 / 09:26

Alper, böceğe ayar verdi

Ülkemizin, diasporadaki yüz akı bilimcilerinden Alper Bozkurt, öğretim üyesi olduğu Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi’nde (NCSU) hamam böceklerinin beyinlerine elektrot bağlayıp, sırtlarına duyargalar yerleştirerek, onlara drone gibi komut vermeyi başardı.

Boğaziçi Elektrik, Drexel ve Cornell’den geçen Bozkurt, evrensel bir tiksinme öğesi olan hamam böceğine yenilikçi bir bilimsel fayda getiriyor. Konuyu bilim dünyasına duyuran New Scientist dergisi, bu yaratıklardan “insan robot karışımı sibernetik ogranizma” (cyborg) diye söz etti. Çünkü Alper’in teknolojisi sayesinde hamam böcekleri, örneğin yıkık binaların en küçük deliklerine, veya radyasyona maruz kalmış yerlere gönderilecek. Sırtlarına takılmış mikrofon ve duyargalar vasıtasıyla, insan gözünün erişemeyeceği, kulağının duyamayacağı yerlerden veri/bilgi iletecek. Bu biyo-robotları, uzaktan komutla yönlendirme lüksü, işin en büyük katma değeri: Gerçekten bilimsel ve toplumsal yararı olan bir yenilikçilik. (https://youtu.be/oJXEPcv-FMw)

Yine de laboratuvarın steril ortamında “çalışan” bir sistem, acaba gerçek yaşam ortamında da çalışır mı? Alper ve ekibi, bunu denemek için böceklerini nükleer bir tesise götürecek ve sızıntı olup olmadığına bakacak. Hamam böceklerinin “topluca” (takım halinde!) hareket etmesini sağlayacak teknolojik ayarlamayı da yaptılar. Böylece, çok sayıda böcek, aynı noktadan veri/bilgi gönderebilecek. Hatta, böcekleri, bir felaket bölgesine havadan atarak işe koşmak da mümkün olacak. Bunlar fazlasıyla dayanıklı ya, malum.
(arxiv.org/abs/1507.03206)
 

 

 
ETİKETLER : 1032

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN