Yazarlar 04 MART 2013 / 08:03

Alternatif Bilişim Derneği ödüllendirildi

Alternatif Bilişim Derneği, Telekomcular Derneği tarafından “2012 yılının sivil toplum kuruluşu” ödülüne layık görüldü. Ödül, dernek tarafından şöyle duyuruldu: “2012 yılında Telekomünikasyon sektöründe ve sektörü ilgilendiren sahalarda çalışma yapanların;  en başarılılarını, en fedakarlarını, en üretkenlerini kısacası ‘EN İYİ’lerini belirledik ve 13 sahada yaptığımız bu tespitin sonucunu 13.02.2013 tarihinde bir basın  açıklaması ile kamuoyuna  duyurduk. Değerlendirmemiz sonucu, “ALTERNATİF BİLİŞİM DERNEĞİ”ni, 2012 Yılının Sivil Toplum Kuruluşu Ödülü’ne layık olarak belirledik.” (http://goo.gl/8EZ3P)
Alternatif Bilişim Derneği, yaklaşık iki yıl önce kurulmuş bir örgütlenme. Bu iki yıl içerisinde birçok faaliyette bulundu (http://www.alternatifbilisim.org/). Bu faaliyetlerin odağını ise, başta kullanıcıların hak ve özgürlüklerini temel alarak, bilgi ve iletişim teknolojilerinin, internetin ve ilgili platformların demokratik, katılımcı, eşit ve adil kullanımı oluşturuyor. Bu kadar kısa bir sürede dernek sadece ülke içinde değil, uluslararası düzlemde de etkide bulundu. Alternatif Bilişim, EDRI (Avrupa Dijital Haklar İnisiyatifi) üyesi; raporları AB, AGİT gibi kuruluşlar tarafından değerlendiriliyor; EFF, Open Net, Article 19, Sınır Tanımayan Gazeteciler gibi uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla yakın çalışıyor.
Alternatif Bilişim, “internet ve diğer bilgi ve iletişim teknolojileri ile bu teknolojilerin kullanımı, sosyal, siyasal etkileri ve ortaya çıkardığı sonuçlar hakkında alternatif, sıra dışı, egemen erk karşıtı fikirler ve çözümler üretmeye çalışıyor; hem teknolojilerin kullanımına hem de sosyal ve siyasal anlamına, içeriğine dair araştırmalar yapıyor.” (http://www.alternatifbilisim.org/wiki/Nedir)
Ödül gerekçesinde özellikle bir cümleyi çok önemsedim. Dernek, Alternatif Bilişim Derneği’nin önemli etkinliklerini sayıyor ve şöyle bitiriyor: “Ve tüm bunları yaparken bağımsızlığını korudu…” (http://goo.gl/8EZ3P)
Bu alanda faaliyet gösteren köklü birçok sivil toplum kuruluşuna sahibiz. Geçmişte bu köşede, stratejik birer aktör gibi davranmadıkları için onları kıyasıya eleştirdim. Ataletlerinin nedenini işte yukardaki bu cümlede arayabilirler...
ETİKETLER : Sayı:911