Yazarlar 13 OCAK 2014 / 08:23

Amazon’dan VDI çözümü

Düzenli okuyucularım VDI (Virtual Desktop Infrastructure) konusuna olan bakışımı bilir. Daha öncesinde bu köşeden “sanallaştırma sunucu bilgisayarları ve sistem odaları içindir”, “odalara, sıralara yayılmış halde bulunan masaüstü bilgisayarlarını, sistem odasına hapsetmek için değildir” şeklinde fikrimi beyan etmiştim:
Şakası bir yana, VDI altyapısı, kurumsal müşterilerimizin uzun zamandır takip ettiği bir konu. Sahada yaygın olarak bu konuda VMware ürünleri kullanılıyor bildiğiniz gibi. İşte Amazon’un son duyurduğu “Amazon Workspaces” iPAD uygulaması, bu konudaki Amazon çözümü ile ezberleri bozacak gibi duruyor.
Kasım ayında Amazon’un “AWS re:Invent” konferansında duyurulan çözüm, Amazon’un bulut altyapısında tamamen yönetilebilir bir sanal Windows masaüstü mimarisi sunmakta. Çözüm sayesinde, kurum içi BT yöneticileri, çalışanların sahip olduğu Android, iPad, PC, Kindle Fire gibi nerede ise tüm cihazlardan şirket için uygulamaları ve bilgi kaynaklarını kullanabilmeleri sağlayabiliyor.
AWS, kullanıcıların kullanacakları sanal masaüstü bilgisayarlarını tamamen otomatik olarak kurup, yapılandırabiliyor. Gerekli durumlarda, sanal makine başına atanan fiziksel kaynakları artırıp azaltabiliyor. İstenirse, kurum içi BT yöneticileri, kendi masaüstü bilgisayar imajlarını da sisteme yükleyebiliyorlar. İşin güzel tarafı, AWS, kurumsal müşterilerin şirket içi bilgisayar ağlarında yoğun olarak kullandığı Microsoft Active Directory sistemini de desteklemekte. Dolayısı ile, kullanıcı bilgisayarlarının kurum içi ağına giriş yaparken kullanıcı adı ve şifresini bir kere girdikten sonra, Amazon üzerindeki sanal masaüstü bilgisayarlarındaki tüm kaynakları da otomatik olarak kullanmaları sağlanabiliyor.
Şu anda hala “Limited Preview” kategorisinde beta aşamasında olan çözüm için, istekliler deneme aboneliğini başlatıp servis devreye girdiğinde resmi kullanıma başlamak üzere bekleme listesine girebiliyorlar.
Amazon Kıdemli Asbaşkanı Andy Jassy’nin ifadesine göre, 1 sanal CPU ve 50 GB depolama alanı ile gelen standart paketinin kullanıcı başına ayda 35 dolar olması beklenen çözümün özellikle ABD’de ve daha sonra da dünyanın diğer bölgelerinde çok popüler olmasını bekliyorum.
İlgililere duyurulur.
http://aws.amazon.com/workspaces/
http://reinvent.awsevents.com/
ETİKETLER : Sayı:954
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN