Yazarlar 22 HAZİRAN 2015 / 06:39

Amerika’ya uğramadan Avrupa

Brezilya, 185 milyon dolara, Atlas Okyanusu’nun altından Portekiz’e döşeyeceği fiber hat için Avrupa Birliği’nden 28 milyon dolar destek alacak. AB, bu parayı seve seve veriyor, çünkü bu hat ABD’ye uğramayacak. Umuyorlar ki Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) bu hattı kontrol edemeyecek? Artık hiç bir dijital kaydın gizli ve saklı kalamadığı bir dünyada NSA acaba nasıl izleyemeyecek? Bilmiyoruz. Ama Brezilya ve AB, anlaşmadan memnun. Şimdi sırada, döşeme işlemi var. Hattın adı da bir güzel ki: BELLA (Building Europe Link to Latin America- Latin Amerika’ya Avrupa Bağlantı İnşaatı).

NSA taşaronu Edward Snowden, tam iki yıl önce bu sıralarda “NSA dünyayı dinliyor” diyerek Amerikan Yönetimi’nin belgelerini açıklamıştı. İletişim faaliyeti “yakından” izlenen ülkelerden biri Brezilya’yadı. Cumhurbaşkanı Roussef, bu olay üzerine ABD ziyaretini iptal etti. O tarihten beri yapılan davetleri kabul etmedi. Bununla da yetinmedi:

Devlet çarkından, Amerikan kaynaklı bilişimi bir ölçüde sildi. Bundan en çok Microsoft etkilendi. Brezilya’da devlet içi iletişimde, Brezilya’da yazılmış Expresso eposta sistemi kullanılıyor.

Brezilya’nın ABD’ye öfkesi nedeniyle 1.3 trilyon dolar değerindeki petrol ihalesine katılmaya hazırlanan Exxon ve Chevron ihaleden çekilmek zorunda kalmıştı. ABD’de teknoloji siyaseti düşünce üretim kuruluşu ITIF, yeni raporunda, NSA “yüzünden” 2016 sonuna kadar Amerikan şirketlerinin sözleşme yenilememe nedeniyle uğrayacağı zararın 35 milyarın üzerinde olacağını hesapladı. Forrester Research ise, sadece Amerikan bilişim şirketlerinin 2017’ye kadarki zararını 47 milyar dolar tahmin ediyor.

 
ETİKETLER : 1027

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics