Yazarlar 21 OCAK 2013 / 08:10

Anlamsallaşan web ile dönüşen BT

BT'nin geleceğini belirleyecek yılları yaşamaktayız. Peki bu döneme nasıl geldik? Gelecekte yol haritasının kilometretaşları nedir?

Dün Web 1.0’da insanlar makinelere içerik giriyorlardı. Yahoo, MSN, Google ile bir devir başladı.

Bugün Web 2.0’da insanlar birbirleriyle iletişim kurmaya ve paylaşmaya başladılar. Facebook, Twitter ve Youtube ile ateşlenen topların sesi tüm dünyada duyulur oldu.

Yarının kapısını da zaman planına uyum sağlayarak çalmaya başladık. Web 3.0’da makineler insanları anlamaya başlayacak. Ne aradığınızı anlayacak olan bir internet hayal edin ki yapay zekâ uygulamaları, kişileştirme ve semantik sorunların üstesinden gelecek.

Semantik webin vaat ettikleri

Web 3.0 dediğimiz bir sürecin açılımı… İnternette aslında sonsuz bilgi bulunuyor ancak arama motorlarının bunu size zamanında ve kararında sunma kabiliyeti bilginin gerçek zenginliğini gösteriyor. İşte sadece aramada değil, her tür etkileşimde kalıplara girmeden internetin bizi anladığı ve ihtiyaca uygun çözümler ürettiği döneme Web 3.0 adını veriyoruz. Web 2.0′da bu içerik fazlasıyla üretildi, üretmeye de devam ediyoruz.

İşte Web 3.0 bu yığınları anlamlandırmak ve kullanıcı merkezli bir internet yaratmak için var olacak. Kişilere özel servislerin bireysel tüketimi arttırması da bu dönemin getirilerinin başında yer alacak. Web 3.0 için “tüketici odaklı” demek çok yetersiz bir tanım kalır zira kullanıcının interneti değil internetin kullanıcıyı anladığı bir dönemden bahsediyoruz. Müşteri memnuniyetinin bir bölümü, itibar yönetimi alanında ortaya çıkacak. Tüm web içeriğini anlamlandırmak (!) başlıca yapılacak işlerin başında geliyor.

Anlamlı (semantik) hale gelecek internet ile aranan çözüm 2012 yıllarında ortaya çıkmaya başladı. Uzmanların hayatımıza canlı projelerin girmeye başlayacağı tahmini dönem ise 2015! Tıpkı daha düne kadar olmayan Facebook, Twitter, Youtube, Linkedin ve dahası hayatımızda bir anda can buldularsa…

Semantik Web dünyasının da başrol oyuncuları merak ediliyor. Evinizdeki buzdolabından, televizyona, cebinizdeki mini asistanınızdan aracınızdaki lokasyon duyarlı sensörlere kadar dört bir yanınız sizi tanıyacak ve hatta size yönlendirme yapacak. IPTV, artırılmış gerçeklik (augmented reality) ve mobil uygulamalar geleceğin revaçta ortamları olacak. Şu anda web sayfalarının ziyaret puanı (page ranking) önemliyken Web 3.0 ile konuyla ontolojik ilişki önem kazanacak. Yazılan soruya ve aranan konuya cevabın ne kadar anlamlı olduğu değer kazanacak.

Web 4.0’dan da bahsetmeden geçmeyelim. Kısaca şunu söylemek yeter herhalde; “sanal değerlerin gerçek dünya değerlerini geçtiği bir dünyadan yani algıdan” bahsediyoruz. Avatar filmini seyredenler hayal edebilirler.

BT önemini yitiriyor mu?

Herkesin hem üretici hem tüketici olduğu dünya ile yeni bir yaratıcı ekonomi... Herkesin arz ve talep dengesinde değer katkısı olan birer girişimciye dönüştüğü bir dünya... Herkesin yayın ve iş kanalları ya da platformları üzerinden kendi medya işini yönetebildiği bir dünya...

Bununla beraber, BT’nin evriminde en önemli elementlerden biri olarak “self-servis BT” eğiliminin de göz önünde bulundurulması gerekir. İşte burada İşletme 2.0 (Enterprise 2.0) araç ve hizmetlerine sonsuz teşekkürler!… Zira artık son kullanıcılar kendi uygulama ve platformlarının patronu oluyor, BT taleplerine veda ediyorlar.

Peki BT’nin rolü daha mı önemsizleşiyor? Öte yandan kullanıcılar için yapılacak ve düşünülecek işler artıyor mu?

Geleneksel BT tehdit altında! Bundan 5 sene önce notebook kurulumu yapmak, fare tedarik edip, ağ hattı çekmekten öte iş yapmayan BT’nin bu geri hizmetleri çoktan işin ehli dışkaynak hizmet şirketlerine yüklenmiş durumda. BT artık iş birimlerine daha yakın ve stratejik bir rolde diyorduk! Ama gelecek sanki teknik adamların görünmez gücünü de elden almaya yönelik bir yolda ilerliyor…

Finansal hizmetler, sağlık ve perakende satış şirketleri büyük teknolojik eğilimleri uygulamada daha bir hevesli ki ayrılan bütçeler de büyümenin BT ile sağlanma vizyonunu az çok ispat ediyor. Yeni nesil bilgi teknolojileri yönetiminde ve bütçesinde yardımcı sorumluluğu şirketin finans direktörlerinden (CFO) pazarlama ve satış direktörlerine (CMO) geçiyor gibi. Ama onlar eldeki bütçenin kontrolünde değil ana paydaşı olmanın çabasındalar. Sosyal ağlar, pazarlama uygulamaları, gerçek zamanlı müşteri analitiği ile teknoloji yarışı şirketlerin piyasa penetrasyonlarında.

Teknolojinin tam gaz ilerlediği zamanda insanların kendi yazılımlarını geliştirdiği bir yaşam vaadine göz kırpanlar için elbette BT yok olmanın eşiğinde… Ama bence çok iddialı olmamak gerekir.

BT yok olmuyor ama evrim geçirdiği kesin… BT stratejik pozisyonunu inovasyonun gücü ile bütünleştirdikçe doğru zamanda doğru teknolojiyi aracı yaptıkça evrimini tamamlayacak…
ETİKETLER : BT Google MSN Semantik web Yahoo

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics