Yazarlar 03 HAZİRAN 2013 / 08:02

Anlatmazsanız, bilemeyiz...

Orman yangınlarına karşı, Vodafone’un M2M katkısıyla geliştirilen erken uyarı sistemi UDH Bakanı Yıldırım’ın katıldığı toplantıyla 26 Mayıs’ta İzmir’de tanıtıldı.
İzmir Havalimanı arazisindeki 70 bin ağaçlık 65.5 hektarlık Bakioğlu Ormanı’nda 36 tane sıcaklık, 24 tane duman olmak üzere toplam 60 duyarga, 7 tane de güneş enerji sistemi kuruldu. Bir yangın olasılığında bu duyargalar, sim kartlar vasıtasıyla kısa mesaj, siren, eposta, telefon gibi yöntemlerle havalimanına, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne ve Ege Orman Vakfı’na haber verecek. Sistem, yangını daha başlangıç aşamasında haber vereceği için müdahale daha hızlı olacak.
Bu mükemmel girişimin haberini ulusal basında göremedik. Ama işin garibi, girişimci kurumların web sitelerinde de -28 Mayıs Salı sabahı dahil- bu haber yoktu.
Vodafone web sitesinde “son” basın bülteni 18 Mayıs tarihliydi.
Vodafone twitter sayfasında bu konuda tweet yoktu. 26 Mayıs tarihli tweet, bir kampanya ile ilgiliydi.
UDH Bakanlığı, konuyu twitter’dan duyurmadı. Son “tweet” 20 Mayıs tarihliydi.
UDH Bakanlığı web sitesinde Basın Yayın başlığı altındaki Açıklamalar Bültenler, Açılışlar Törenler sayfası beyazdı. Bu haber olmadığı gibi, başka haber de yoktu!
Ege Orman Vakfı sitesinde Basında Biz sayfasındaki haberlerin en yenisi 28 Şubat 2013 tarihliydi.
İstanbul basınında haberi Dünya verdi.
Ülke kamuoyunun; bir özel şirket + bir stk + kamu ortaklığının önemli bu girişiminden (hem de işin içinde gayet popüler bir bakan olduğu halde) haberi olamadı. Ülkenin tümünü ilgilendiren bu haber, ulusal basında görülmedi. Yerel basına sıkıştı.
Acaba kurumlar ülke için yaptıkları işleri anlatmazsa, ülke nasıl bilecek?
ETİKETLER : Sayı:924

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics