Yazarlar 19 ŞUBAT 2012 / 13:54

Anon’u alıp gittiler...

Hep düşünmüşümdür..  İnternetin Deli Dumrul’u kim olacak diye.. Şu sıralar akıllı deliliğini ispat etmiş olan yegane grup onlar. Dünyanın dört bir yanındalar, aynı şekilde düşünüyor, gerilla taktiği ile bir anda buluşup, saldırıp, yarım saat sonra dağılıp gidiyorlar..
İnternetin aktivistleri onlar. Egemen olmak istemiyor, egemen olunmasına karşı çıkıyorlar. Baskılara ve yasaklara direniyor ve bu yasakları koyanlarla deyim yerinde ise dalga geçiyorlar. Kendilerini hiç ciddiye almıyor, bir otorite ile yönetilmiyorlar. Sanal alemde özgürlüklerin kısıtlandığı yerdeler.. Bazen sadece farkındalık yaratmak için saldırıyorlar.. Özellikle devlet kurumlarına saldırıları bu nedenle yapıyorlar. Kendilerine Anon diyorlar.
İlk eylemleri eğlence amacıyla yaptılarsa da, daha sonra becerilerinin de verdiği güven ile WikiLeaks gibi sitelerin içerik sağlayıcısı olarak sansasyonlara neden olan eylemler yaptılar. Ellerindeki bu güç onları karşı çıkılmaz kılmaya yetti diyebilirim çünkü internetin uzunca seneler kontrolsüz büyümesi onlara bu şansı tanıyordu.
Birkaç yıl önce Meksika’da yaşanan olayı, kalem kılıçtan keskindir atasözünün günümüz yansıması olarak görüyorum. Bir sokak gösterisinde grup üyelerinden biri, uyuşturucu çetesi tarafından kovalandı. Çete üyeleri ara sokakta yakaladıkları maskeli Anon’u alıp gittiler. Diğer anonlar, olaydan sadece bir gün sonra kaçırılan arkadaşları serbest bırakılmazsa çetenin tüm bilgilerini açıklayacağını duyurdular. Açıklanacak bilgiler içinde çete için çalışanların isimleri, adresleri ve çeteye yardımcı olan polisler de vardı.
Yüzlerce insanın ölümünden sorumlu tutulan uyuşturucu çetesini tehdit eden grubun, hiçbir silahlı gücü olmamasına rağmen sadece oturdukları yerden arkadaşlarını serbest bıraktırmaları güçlerinin başka bir boyutunu göstermeye yetmişti.
Türkiye’deki son saldırıları ise geçtiğimiz hafta içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na oldu. Şikayet formunun arkasındaki tüm verileri ele geçirip internette dağıttılar. BTK, sistemi kapattı ancak birçok şikayet bilgisinin ele geçirilmesini engelleyemedi. Binlerce kişinin bilgilerini kötü amaçlarla kullanabilecek kişiler ile paylaşmış oldular..
ETİKETLER : Sayı:859

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics