Yazarlar 12 AĞUSTOS 2012 / 15:47

Apple ve Samsung

Birkaç haftadır Kaliforniya teknoloji medyası, yaklaşmakta olan Apple ve Samsung patent davası ile ilgili haberlerle dolu. Beklenildiği gibi davayı Apple açtı. Niçin mi? Aşağıdaki iki resim açıklıyor:
Apple_ve_SamsungBu resimler Apple avukatları tarafından hazırlanmış ve mahkeme dosyası içinde. Özet olarak Apple, Samsung bizim teknolojimizi kopya ediyor diyor. Apple, Samsung şirketi haksız bir şekilde ürünlerimizin hemen hemen aynısını (en azından fonksiyon, kullanıcı özellikleri, büyüklük açısından) yapıp oluşturduğu küresel müşteri ağıyla telefon satışında bizden öne geçti diyor. Yine mahkemeye sunulacak dosyaya göre, Apple, Samsung’un 2 milyar dolarlık ilave (haksız) kazanç ettiğini ve Apple’ın da 500 milyon dolar kaybettiğini iddia ediyor. Sonuç olarak, Apple mahkeme kanalıyla Samsung’dan toplam 2.525 milyar dolarlık talepte bulunuyor. Bu rakama çok ciddi araştırmalarla ulaştıkları belli: Tüm Samsung cihazlarını dikkatlice incelemişler ve her biri için farklı bir patent ihlali nedeniyle Apple zararlarını hesaplamışlar. Ayrıca Apple, eğer Samsung zararlarımızı karşılarsa, bütün patentlerimizi lisans ücreti ödeyerek kullanabilirler, diyor.
Buna karşılık Samsung şirketi uzun bir süredir Apple’den kablosuz ağ teknolojisi ile alakalı Samsung patentlerine karşılık cihaz başına yüzde 2,4 bir ödeme talep etmekteydi. Bu patentler Apple ürünlerinin içinde bir işlemci tarafından kullanılan patentler. Apple, bu yüzdeyi de yüksek buluyor ve bu patent işlemci ile alakalı bir patenttir, tüm cihazın ücretinin bir yüzdesi olamaz ve değeri ancak 0.49 cent’dir, diyor.
Medya üzerinde yapılan bu soğuk savaş, kısa bir süre sonra mahkeme salonuna taşınacak. Davanın görüleceği Federal Mahkeme hakimi Lucy Kohl, çok tecrübeli, Harvard mezunu bir hukukçu. 2010 yılında Obama tarafından ve California Senatörleri Barbara Boxer ve Dianne Feinstein’in tavsiyesiyle Kuzey Kaliforniya federal mahkeme hakimliğine atanmıştı. Konu ile alakası yok ama Lucy Koh’un Kore asıllı bir Amerikalı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim! Hatta, ilk “female Korean American” federal hakim.
İki şirkete de başarılar dilerim. Dileğim kazançlı çıkan Apple ve Samsung müşterileri olur!
ETİKETLER : Sayı:884

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics