Yazarlar 14 EKİM 2012 / 14:55

Ar-Ge eşiği

Her teknolojik iş alanında Ar-Ge yapmanın bir eşiği vardır. Bu eşiği, bir Ar-Ge’cinin maliyetiyle, bu argecinin yarattığı ürünün ömrü boyunca sağlayacağı ciro belirler. Eğer, elde edilen ürünün küresel rekabetteki yeri (dolayısıyla sağladığı net kâr), argecinin yapmış olduğu harcamayı geri kazanmaya yetiyorsa, Ar-Ge yaptırmayı sürdürmek olasıdır. Eğer kazançlardan Ar-Ge’ye yapılan yatırım geri alınamıyorsa, yeni bir Ar-Ge yapmaya elde para olmayacaktır.
Elektroniğe genel olarak baktığımızda, nitelikli bir Ar-Ge çalışmasının bedeli Ar-Geci başına yılda 60-70.000 dolar. Geleneksel ve küresel eğilim doğrultusunda, şirketler cirolarının yüzde 6-7’sini Ar-Ge’ye ayırıyorlar. Demek ki, bir ürünün Ar-Ge’sini geri ödeyebilmesi için Ar-Ge giderinin 16 katı ciroya ulaşması gerekiyor. Elektronikte (cep telefonunda çok daha kısa) ürün ömrü 4 yıl dolayında. 16 kat demek 1 milyon dolar demek, dört yıla bölünce yılda 250 bin dolar ciro elde etmek gerek. Elektronik sektörünün 2012 beklenen cirosu 12,9 milyar dolar. Çalışan sayısı 50 bin dolayında. Kişi başına ciro 258 bin dolar. Eşiğin kıl payı üzerindeyiz.
Elektronik alanında Ar-Ge yapanların sayısının azalmasına şaşırmayalım. Bu bir “politika” sonucu değil. Eşiğin altına düşüp elinde başka atacak kurşunu kalmadığından tekrar eşiğin üstüne sıçrayamayan, sahayı terk ediyor. İşte bu durumda o oyuncuları sahada tutmanın tek yolu, devlet desteği. Devlet desteklerinin direği TEYDEB destekleri. 1511 destekleri, sözünü ettiğim eşiğin aşılmasını sağlayacak biçimde, genel desteklerden daha güçlü destekler. Destek oranı yüzde 60 (KOBİ’lerde yüzde 75), çalışanların maaşlarının üst sınırı daha yüksek olarak belirlenmiş, proje toplamının yüzde 10’u kadar bir genel gider de kabul ediliyor ve benzeri. Eşiğin kıl payı üzerinde olan sektöre, sıçrama yapmak için verilmiş iyi bir olanak. TÜBİTAK, 1511-BİT-2012-GS-01 kodu ile gömülü sistemler ve 1511-BİT-2012-ED-01 kodu ile tümdevre çağrı duyurusu yaptı, Ağustos sonu ön çağrılar kapandı.
Sektörün oluşturduğu teknoloji platformunda başka çağrı alanları belirlenmediğinden yeni çağrı yok. Eyvah! Desteksiz mi kaldık?
ETİKETLER : Sayı:892

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics