Yazarlar 07 KASIM 2010 / 18:00

Arapsaçı

l YouTube açıldı. İyi de sorun bitti mi? Şimdilik, Türklere has  geçici-uçucu yöntemlerle, evet. Fakat site kapatmaya gerekçe gösterilen 5651 sayılı yasa yerinde duruyor.  (Mehveş Evin, Milliyet, 2/11)

l Erişim engelleme kararı, küresel çapta bir hizmetimiz olan YouTube.com’da bulunan, Türk kanunları kapsamında yasalara aykırı sayılan fakat halihazırda Türkiye’deki kullanıcıların erişimine kapatmış olduğumuz bir takım videoların küresel olarak siteden kaldırılması talebi sonucunda işleme konulmuştu. Bu talebi, Türkiye kanunlarının Türkiye dışında geçerli kılınma zorunluluğu olmadığına inandığımızdan geri çevirdik. (YouTube açıklaması, 2/11)

l YouTube yasağının kalkması Türkiye’den binlerce kilometre uzakta yaşayan Amerikalı bir geç adamın hayatını altüst etti. Las Vegas’ta yaşayan Gabriel Ramuglia, Türkiye’de YouTube’a girmek isteyenlerin imdadına yetişmişti. 27 yaşındaki ABD’li girişimci, bu yolla –tam miktarını söylemese de- hatırı sayılır bir reklam geliri elde etti. “Son bir veya iki yılda, Türkiye’den günlük kullanıcı sayısı yarım ila 1 milyon arasındaydı. Tek bir yerden sitelerime bu kadar çok insanın girmesi muazzam bir durum.” (Radikal, 2/11)

l YouTube sadece şirketlerin ve bireylerin değil, ülkelerin turizm tanıtımlarına da katkı sağlıyor. Sadece video izleme değil, video yükleme de durunca milyonlarca insanın izlediği bir kanalda Türkiye’nin reklamı yapılamaz hale geldi. Ayrıca, olumsuz videoların da önü açılmış oldu. Böylece, Türkiye’nin tarihi ve turistik gezinti yerleri en büyük tanıtım ekranından yoksun kaldı. (Timur Sırt, Sabah, 2/11)
ETİKETLER : Sayı:795