Yazarlar 11 KASIM 2012 / 12:24

ARM tabanlı sunucular geliyor

Sekiz ay kadar önce bu köşede bahsettiğim ARM tabanlı sunucu bilgisayarların geleceği bu haftanın konusu.
Bildiğiniz gibi geçen Kasım ayında duyurulan “HP Project Moonshot” yıllardır Intel’in çok kuvvetli olduğu “Sunucu Bilgisayar” pazarında ARM’in hamlesi olarak özetlenebilir.
ARM Holdings’in ortak olduğu Caldexa’nın, ultra düşük enerji tüketimi amacı ile geliştirdiği “yonga üzerinde sunucu” kavramlı Project Moonshot, tek bir 4U rack şasisine 2.800 adet fiziksel sunucu sığdırabilen bir teknoloji.
Bu şekilde kablolama, ağ anahtarlaması ve yönetim karmaşıklığını yüzde 97 oranında azaltan sistem, benzer güç kullanım oranları için mevcut sistemlere göre yüzde 89 daha az enerji, yüzde 94 daha az yer kullanıp, üstelik bu hizmetleri yüzde 63 daha uygun fiyata sunuyor. Bu teknoloji ile sunucu başında sadece 1,5 Watt enerji tüketimi yapmak mümkün.
Kavramın gördüğü ilgi üzerine, AMD CEO’su Rory Read’ in “AMD’nin 64 bit hem x86 hem de ARM işlemcileri üreten ilk işlemci üreticisi olacağını” açıklaması bu hafta tüm haber sitelerine düşmüş durumda. AMD küresel iş birimleri yönecisi Lisa Su da, internetteki verinin çok hızlı arttığını ve bu soruna bir çare bulunması gerektiğini belirtiyor. Su, yıllık yüzde 30 büyüme ile, veri merkezlerine gelen veri miktarının 5 yıl içinde 6.6 zetabyte’a yükseleceğini, 64 bit ARM işlemcilerin bu soruna verilecek iyi cevaplardan birisi olduğunu söylemiş. Yapılan açıklamada, ARM tabanlı Opteron işlemcinin AMD’nin 2012 yılı içerisinde 334 milyon dolara satın aldığı SeaMicro kümeleme teknolojisini kullanacağı da belirtilmiş.
Teknik detaylara baktığımızda, ARM işlemcilerden bir küme (cluster) yapıldığında, bunun düşük enerji tüketen ve yeterli işlem gücü üreten bir çözüm oluşturduğu, ancak yine de ARM mimarisi gereği, ağ iletişim performasının yeterli olmadığı anlaşılıyor. Bu sebeple, AMD’nin kullanacağı SeaMicro kümeleme teknolojisi ile, ARM işlemcilerin direkt olarak bilgisayar ağına bağlanması yerine, öncelikle bunlardan bir küme oluşturulması, daha sonra bu kümenin ağa bağlanması şeklinde bir çözüm geliştirilmiş.
ARM tabanlı Windows RT tabletlerin tanıtıldığı bu günlerde, 2014 yılında üretime başlanacak ARM 64 bit Opteron’larda çalışacak bir Windows Server olur mu diye sormadan edemiyorum.
ETİKETLER : Sayı:895

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN