Yazarlar 06 ARALIK 2010 / 18:24

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Şimdi ezberler tam bozuldu. 11 Eylül’de ABD’de ikiz kulelere yapılan saldırının ardından belki ondan da büyük bir saldırı dünya kamuoyunu yerinden oynattı. Wikileaks adlı internet sitesinden yayınlanan ABD’nin gizli siyasi belgeleri, 6 milyar dünyalıya aynı anda duyuruldu. Bu kez saldırı fiziksel değil, siber. Dünyanın sıcak savaş, soğuk savaş döneminden
siber savaş dönemine sıçradığının somut belgesi.
Wikileaks skandalı pek çok yönden, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağının açık kanıtı niteliğinde. Teknoloji ve internet gösterdi ki en yenilmez, en güçlü, en üstün olanlar bile bir anda yerle bir olabiliyor. Wikileaks olayı, parayı, bilgiyi, statüyü elinde bulunduran güçlerin sıradan insanları artık o kadar da kolay yönetemeyeceğini gösterdi. Çünkü bilgi artık her an ve her yerde. Şimdi gerçek demokrasiyi, adaleti ve şeffaflığı inşa etme zamanı. Ama ondan önce yapılacak bir şey var, siber dünyanın genlerine uygun bir küresel kültür benliği oluşturmak.
ETİKETLER : Gündem Sayı:798
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN