Yazarlar 13 ARALIK 2010 / 17:59

Artırılmış gerçeklik teknolojisi

Şu sıralar yeni bir teknolojinin doğuşunu ve gelişimini takip ederek tarihe şahitlik yapabilirsiniz. Artırılmış gerçeklik adı verilen bu teknoloji çok hızlı gelişim göstermesine rağmen henüz hayatının başında. Önümüzdeki 10 yılda çok fazla hayatımıza girecek bu teknolojinin adı biraz yanıltıcı olabilir. Gerçekliği mi artırıyor yoksa sanallığımı o tartışılabilir. Henüz duymamış iseniz söyleyelim, bu teknolojiyi 10 yıl içinde mutlaka kullanacaksınız.

Birkaç örnekle teknolojinin nerelerde kullanabileceğini aktarayım. Stadyumda ilk izlediğiniz maçı hatırlıyor musunuz? Spiker yok, yorum yok. Hatta bazı futbolcuları tanımakta zorlanıyor ve oyunu soru işaretleriyle izliyorsunuz. İşte artırılmış gerçeklik tam burada devreye giriyor. Gözlüğünüzü takıyorsunuz veya cep telefonu kamerasını sahaya doğru tutuyorsunuz. O da ne? Futbolcuların üzerinde adları yazıyor. Gözlüğünüzün önünde bir fulbolcunun üzerine tıklıyorsunuz yan tarafta detaylı bilgileri gösteriyor. Yaşı, boyu, bu maçtaki koştuğu km bilgilerini anında görebiliyorsunuz.

Maçtan çıktınız ve güzel bir yemek için bütçenize de uygun nezih bir restoran arıyorsunuz. Sihirli gözlüğünüzle yolun karşısındaki restorana doğru bakmanız yeterli. Restoranın menüsünü, yemeklerin fotoğraflarını ve şu anki yoğunluğunu restorana girmeden görebiliyorsunuz. Yemeğinizi yerken ertesi günkü bayi ziyaretine hazırlanmanız gerektiğini hatırlıyorsunuz. Bayinizin stok seviyelerini, risk durumunu, son siparişlerini, teslimatlarını, çalışan sayısını, müşteri memnuniyet oranını farklı farklı sistemlerden bulup öğrenmeniz gerekiyor. Sihirli gözlüğünüze bunuda mı yapıyorsun diye sorabilirsiniz? Evet, bayinizin önünde durup bayinize gözlüğünüzle veya cep telefonu kamerasıyla bakmak yeterli. Tüm bu veriler ekranınızda..

Özel hayattan iş hayatına birçok yerde kullanılabilecek bu teknoloji ile daha birçok şey mümkün olacak. Augmented Reality adı verilen bu teknolojiyi takip etmenizi öneririm. http://www.youtube.com/watch?v=g8Eycccww6k adresindeki bu film size daha fazlasını anlatacaktır.
ETİKETLER : Sayı:799
YORUMLAR
Cenk Sezgin 14 ARALIK 2010 / 19:50 0 0
Buna benzer bir mantık şu anda android ve iOs larda (apple işletim sistemi) bulunan bir uygulamada mevcut. Google Goggles ile bir binanın ya da bir şişe şarabın fotoğrafını çekerek onunla ilgili bilgilere ulaşabiliyorsunuz..

Faydalı yazı için çok teşekkürler..
Reha Ersavcı 13 ARALIK 2010 / 21:05 0 0
Eline sağlık Ünal... Muhteşem bir teknoloji...
Ama sanırım bayağı bir zaman alacak. Ayrıca internet üzerine her hayatın, bütün bilgilerinin girilmesi de gerekecek. Big Brother'a selamlar. :) İnşallah her bilgiyi herkese göstermeyecektir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics