Yazarlar 06 ŞUBAT 2011 / 18:00

Artırılmış gerçeklik teknolojisi

Şu sıralar yeni bir teknolojinin doğuşunu ve gelişimini takip ederek tarihe şahitlik yapabilirsiniz. Artırılmış gerçeklik adı verilen bu teknoloji çok hızlı gelişim göstermesine rağmen henüz hayatının başında.  Önümüzdeki 10 yılda çok fazla hayatımıza girecek bu teknolojinin adı biraz yanıltıcı olabilir. Gerçekliği mi artırıyor yoksa sanallığımı o tartışılabilir. Henüz duymamış iseniz söyleyelim, bu teknolojiyi 10 yıl içinde mutlaka kullanacaksınız.
Birkaç örnekle teknolojinin nerelerde kullanabileceğini aktarayım. Stadyumda ilk izlediğiniz maçı hatırlıyor musunuz?  Spiker yok, yorum yok.  Hatta bazı futbolcuları tanımakta zorlanıyor ve oyunu soru işaretleriyle izliyorsunuz. İşte artırılmış gerçeklik tam burada devreye giriyor. Gözlüğünüzü takıyorsunuz veya cep telefonu kamerasını sahaya doğru tutuyorsunuz. O da ne? Futbolcuların üzerinde adları yazıyor.  Gözlüğünüzün önünde bir fulbolcunun üzerine tıklıyorsunuz yan tarafta detaylı bilgileri gösteriyor. Yaşı, boyu, bu maçtaki koştuğu km bilgilerini anında görebiliyorsunuz.
Maçtan çıktınız ve güzel bir yemek için bütçenize de uygun nezih bir restoran arıyorsunuz. Sihirli gözlüğünüzle yolun karşısındaki restorana doğru bakmanız veya telefonunuzu bu restorana doğru tutmanız yeterli.  Restoranın menüsünü restorana girmeden görebiliyorsunuz.  Yemeğinizi yerken ertesi günkü müşteri ziyaretine hazırlanmanız gerektiğini hatırlıyorsunuz.  Müşterinizin risk durumunu, stoklarını, müşteri memnuniyet oranını farklı farklı sistemlerden bulup öğrenmeniz gerekiyor.  Sihirli gözlüğünüze bunu da mı yapıyorsun diye sorabilirsiniz? Evet,  bayinizin önünde durup bayinize gözlüğünüzle veya cep telefonu kamerasıyla bakmak yeterli. Tüm bu veriler ekranınızda.
Özel hayattan iş hayatına, birçok yerde kullanılabilecek bu teknoloji ile daha birçok şey mümkün olacak. Augmented Reality adı verilen bu teknolojiyi takip etmenizi öneririm.
ETİKETLER : Sayı:807