Yazarlar 17 HAZİRAN 2013 / 08:06

Asperger

Otizm bir beyin bozukluğu. Henüz aydınlatılamamış bir nedenle, insan beyni gelişirken bir kısım yetenekleri barındıran kısımları oluşmuyor. Otistikler, o yeteneklerden yoksun oluyorlar. iOS işletim sistemi üzerinde, Microsoft için geliştirilmiş yazılımları koşturamayınca durum neyse, bir otistikte de o. Her otistik, farklı eksiklikler gösterebiliyor. Buna karşılık değişik alanlarda da üstün bir yetenek sâhibi olabiliyor. Görece hafif vak’alar, örneğin Asperger sendromu olanlar, takıntılarının görmezden gelineceği uygun ortamlara kavuşturulurlarsa, birçok alanda (filmlerde cinayet çözme) normal sayılan insanlara göre daha üstün başarım gösteriyorlar. Her olasılığı kurcalayan, hiçbirini göz ardı etmeyen, tekrar tekrar aynı deneyi / düşünceyi didiklemekten sıkılmayan, açık vermeyen şekilde çalışıyorlar.
Her ikisinin de oğlu otistik olan Danimarkalı Steen Thygesen ve Thorkil Sonne, 2004’te Specialisteme adlı bir şirket kurup, otistik insanları bilişimde görevlendirmeyi denemişler. Güncel olarak Alman SAP firmasında otistik sınıflandırmasına giren insanlara iş sağlıyorlar.
Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 1’ine otistik teşhisi konmuş durumda. Bir rapora  göre ABD’de erkek çocuklarda doğumda 52 de 1 düzeyine kadar (kızlarda 260 da1) yükselmiş olan otistik oranı düşündürücü. Bunların çoğu çok hafif vak’alar, genelde “dikkat eksikliği” belirlemesi ile düşük derecelerle okullarından mezun olup günlük yaşama ayak uydurabiliyorlar. Fakat, geri kalanın üretken olmayıp topluma yük olacağı düşünüldüğünde durum alarm verici. Ama Specialisteme şirketi, bunların bir kesimini daha yük olmaktan kurtarıp katma değer yaratan insanlara dönüştürmeyi başarmış durumda. İşe başladığının altıncı ayında ortalama bir “testçi”ye göre 1,5 kat daha verimli çalışan otistikler sıradan karşılanıyor. Almanya’daki yarım milyon otistiğe artık bilişimde, belli konularda “özel yetenek” olarak bakılmaya başladığını söylüyor yayın kuruluşu Deutsche Welle2.
Darısı Türk otistikleri etkin bir şekilde test işlerinde kullanacak Türk yazılım şirketlerinin başına.
1 http://singularityhub.com/2013/04/08/autism-rate-rises-to-1-in-50-children-cause-still-a-mystery/
2 http://www.dw.de/business-finds-being-differently-abled-pays/a-16834594
ETİKETLER : Sayı:926

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics