Yazarlar 23 EYLÜL 2012 / 16:33

Bahçemdeki reaktör - 1

Artık kendi elektriğimizi üretip, kullanabilir hatta satabiliriz.  29 Aralık 2010’da kabul edilen  “Yenilenebilir Enerji Yasası” ile lisans almadan enerji üretenlere devletin kilowatt/saat başına 7-11 sent arasında para ödeyeceğini açıklamasının ardından, yüksek apartmanlar, okullar, stadyumlar, hatta camiler bile rüzgar türbini ya da güneş paneli kurup, kendi elektriğini üretip, fazlasını devlete satmaya başladı. Uzmanlara göre  20 kilowatt gücünde bir türbin kuran 15-20 daireli bir apartman, türbin yüzde 50 verimle çalışsa bile yatırdığı parayı 5 yılda geri alıp, kâra geçmeye başlayabilir.
Ancak belki de biraz beklemeli. Rüzgar ya da güneşden üretilen elektriğin kilowatt maliyetinin önümüzdeki 4 yıl içinde yüzde 30 düşeceğine kesin gözü ile bakılıyor. Türbin siparişleri dünya genelinde son bir yılda yüzde 180 arttı. Talep yoğun ve bu verim için gerekli tüm teknik yenilikler ve yatırım hazır. Hatta 2020’de de yüzde 75’e düşecek. Dahası, şu an üretilen elektrik anında tüketilmeli, ama su deposu büyüklüğünde alüminyum hatta kalsiyum tabanlı piller satışa sürüldü bile. Gündüz üretilen elektriği bu pilde saklayıp gece tüketmek mümkün. Şebekeye bağlı temiz, ucuz pillerin varlığı tüm enerji denklemini değiştirecek. Hele bu şebeke “zeki” olursa (bknz. Cisco Smart Grid, IBM Smart Grid). Veri depoları olmayan sadece sunucuların bağlandığı bir internet düşünün. İşte mevcut elektrik şebekesinin hali bu. Ancak birkaç yıl içinde bu değişecek.
Öte yandan bütün bu çaba, ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi karbon temelli yakıtlardan değil, aynı ya da daha ucuz bedele yenilenebilir kaynaklardan üretmek için. Şu an insanlık yılda 16 terrawatt tüketiyor. Peki ya tüm ülkeler ABD kadar gelişmiş endüstrilere sahip olsaydı, ne kadar enerji gerekirdi? Gezegende 100 terrawatt ucuz enerji üretmenin bir yolu var mı?
Microsoft’un eski teknik yöneticisi Nathan Myhrvold’un şirketi TerraPower bahçeye kondurulabilecek kadar pratik ve güvenli 4. Nesil nükleer reaktörlerin üretimine girişmiş durumda. Uranyum’dan 4 kat daha kolay bulunan Toryum ile çalışan bu güvenilir reaktörleri ve Myhrvold’un hikayesini sıradaki yazımda anlatacağım.
ETİKETLER : Sayı:889

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics