Yazarlar 18 ŞUBAT 2013 / 08:16

Bankacılıkta hesap numarası taşınabilirliği

Bankacılıkta kullanılan hesapların bankalar arasında taşınması söz konusu olabilir mi?
Dünyada az sayıda ülkede rastlanılan bu uygulama BES sözleşmelerinin emeklilik şirketleri ve telefon numaralarının operatörler arasında taşınabildiği düşünülünce mümkün olabilir gibi duruyor.
Avrupa Birliği’nde alınan prensip kararı ile zaman içinde SEPA ve IBAN hesap numaraları ile ortak para birimine kısmen adapte olan sektörümüzde bu uygulamaları görmek mümkün olabilir.
Giderlerin düşürülmesi, müşterilerin memnuniyeti, mutabakat ve takipte kolaylık gibi kazanımların herkesin faydasına olacağını belirtiyor. Akademik olarak uluslararası hakemli dergide bir Türk akademisyen tarafından yayımlanan Türkiye’nin ilki olan çalışmaya göre bankacılıkta hesap numarası taşınabilirliği dünyadaki az sayıdaki örneği ve çalışmada yer aldığı şekilde pratikte mümkün.
Yard.Doç.Dr. Cüneyt Dirican’ın “Journal of Economics, Finance and Accounting” dergisinde yer alan makalesinde detaylı bir şekilde analiz edilen bu başlığın finansal tüketicilere fayda sağlayacak bir mobilleşme örneği olduğu savunuluyor. Finansal tabana yayılma başlığında, şirketlerde verimlilik adına da kazanımlar sağlayacağı belirtilen bu başlık altında uygulamaya geçilmek istenmesi halinde birçok çalışma yapılması gereği de ifade edilmiş.
İlgili makaleye Press Academia JEFA adresinden ulaşılabiliyor.
ETİKETLER : Sayı:909
YORUMLAR
FARUK BAYRAMOĞLU 23 ŞUBAT 2013 / 17:03 0 0
Cüneyt Bey ,Merhabalar,
Çok teşekkürler,yazınızı 3-4 kez okudum,değerli bilgilerinizi paylaştığınız için size saygılarımı sunuyorum,,,,

Saygılarımla
faruk bayramoğlu

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN