Yazarlar 18 ŞUBAT 2013 / 08:16

Bankacılıkta hesap numarası taşınabilirliği

Fransa’da UFC-Que Choisir Tüketici Derneğinin, 2012 yılı Mart ayında, regülatörlere yaptığı talep ile “Bankacılıkta Hesap Numarası Taşınabilirliği” tartışması Avrupa Birliği’nde yeniden gündeme geldi. EPC (European Payment Council) yani Avrupa Ödemeler Konseyi çalışmaları başlığı altında, 2002 yılında kuruluşundan bu yana, SEPA (Single European Payment Area) yani Tek Avrupa Ödemeler Bölgesi kapsamında bu tartışmalar devam ediyor. İngiltere, İspanya, Macaristan’da ağırlıklı olarak 2007 ve 2008 yıllarında yapılan tartışmalara, uzaklardan Avustralya’dan da benzer bir örnek aynı başlıkta arama motorlarında karşımıza çıkıyor. Deutsche Bank Research’ün bu konuda yayımladığı bir araştırma raporu da var. Bu rapora göre, yıllık yüzde 12,12 değişim oranı ile İspanya en çok banka hesabı değişikliğinin, Yunanistan ise yüzde 2,36 ile en düşük değişikliğin yaşandığı ülkeler. Finlandiya ise 17,44 yıl ile en uzun banka hesap ilişkisinin yaşandığı ülke.
Avro’ya geçiş sonrası, tek ortak para biriminin basım, dolaşım maliyetlerini en aza indirgemek üzere, SEPA kapsamında IBAN (International Bank Account Number) Uluslararası Banka Hesap Numarası uygulaması hayata geçmişti. Tüm Avrupa’da bankalarda yeknesak, standardize edilmiş 26 haneli banka hesap numaraları ile “IBAN No” tüketici ve kurumların günlük hayatına girdi. Ortada tek para birimi var ise, her ülkede farklı elektronik fon transferi ve takas sisteminin olmasının Avro’nun dolaşım maliyetlerinde bir kazanım sağlamadığı fark edilince, parasal birliğin bütünleşmesini kolaylaştırmak üzere bu çalışmalar hızlanarak devam etti.
Peki, tüketicilerin, Telekom ve Bireysel Emeklilik sektöründe deneyimledikleri numara ve hesap taşınabilirliği Bankacılık Sistemi’nde de denenebilir mi? UFC-Que Choisir Derneğinin talebine her ne kadar Fransız Bankalar Federasyonu sıcak bakmasa da; Mobil bir dünyada, tüketici davranışları ve tercihleri değişirken, bir bankadan diğer bir bankaya taşınmak durumunda kalınan fatura talimatları, kredi hesapları, vade sonunda başka bir bankada faiz oranı farkı nedeni ile açılan yeni birikim ve yatırım hesapları, aslında hizmet sektöründe müşteri odaklılığı bu kadar ön plana çıkaran bankalar için de değerlendirilmesi gereken bir konu başlığı.
Ülkemizde bu tarz işlemler, müşterilerin üzerinde bir operasyonel külfet olarak devam ederken, aslında ROA ve ROE rasyoları düşmeye devam eden sektörün operasyonel maliyetlerini de arttıran bir etkiye sahip. Örneğin; maaş ödemesini değiştiren bir kurumun çalışanları otomatik ödemelerini eski bankasından yeni bankasına yönlendirirken bütün fatura kurumları ile ve her iki banka ile tek tek uğraşmak zorunda. Bu yüzden de, maaşlar hesaba yattığında aynı gün EFT ile tekrar eski bankaya paralar gönderiliyor. Ortada kazanan aslında yok. Müşteri operasyona katlanırken, maaşı ödemeye aracılık eden bankanın çapraz satış rasyosu artmıyor, eski maaşın ödendiği banka ise operasyon bankası olmaya devam ediyor. İşlem maliyetlerine de her üç tarafça katlanılmaya da devam ediliyor. Verim alamayan bankaların maliyetleri, hesap işletim ücreti gibi isimler altında müşterilere, yansıtması ile müşteriler daha çok mutsuzlaşırken, müşteri deneyimi de olumsuzlaşıyor. Üstelik CRM çalışmaları kapsamında bankaların müşteri kayıp ve erime rasyolarının da, inaktif hesapların çokluğu nedeni ile çok realistik hesaplanamadığı, bu inaktif hesapların tasarruf bilincine ve makro raporlamalara olumsuz yansıdığı da bir gerçek. Bu noktada, finansal hizmetlerin mobil ödemeler, mobil para transferleri, mobil sigorta uygulamaları ile dünyada mobilleştiğini de hatırlamakta fayda var.
Ancak, işlem o kadar basit değil. Bankacılıkta hesap numarası ve otomatik ödeme talimatlarının taşınabilirliğine öncelikle mevzuat açısından bakılması lazım. Bankacılık Kanunu’na göre “Bankacılık Sırrı” kapsamında müşteri bilgilerinin izinsiz paylaşımı suç. Ayrıca, MASAK dahilinde kara para aklama, terörizmin finansmanının engellenmesi kapsamında bankaların müşterilerini tanıma (KYC- Know Your Customer) zorunluluğu bulunuyor. Yine mevzuat gereği kayıtların 10 yıl saklanma zorunluluğu bulunuyor. Bir de Rekabet Kanunu var tabii.
Böyle bir yapının hayata geçirilmek istenmesi durumunda, diğer önemli konular arasında hangi takas merkezi veya sisteminin kullanılacağı veya olacağı ya da hangi hesapların taşınabilir olabileceğinin de karara bağlanması gerekiyor. Tabii bunların dışında, teknolojik, operasyonel risk yönetimi konuları da önemli. Hesapların yıl içinde kaç kez taşınabileceği, banka (debit) kartların nasıl etkileneceği gibi birçok başlığa daha bakılması gerekiyor.
Cari açık nedeni ile kaydi paranın kontrol edilmek istendiği bir dönemde, kredi (kartları ve) limitlerinin kontrollü bir şekilde yönetilmesinin arzulandığı bir ortamda, kayıt dışı ekonominin de kayıtlanmasına çalışılan bir ekonomide, hesap sahiplerince bile kontrol edilmekte zorlanılan hesap sayılarının numara taşınabilirliği ile birçok işlemi de kolaylaştırması mümkün olabilir.
ETİKETLER : Sayı:909
YORUMLAR
FARUK BAYRAMOĞLU 23 ŞUBAT 2013 / 17:03 0 0
Cüneyt Bey ,Merhabalar,
Çok teşekkürler,yazınızı 3-4 kez okudum,değerli bilgilerinizi paylaştığınız için size saygılarımı sunuyorum,,,,

Saygılarımla
faruk bayramoğlu