Yazarlar 23 MART 2015 / 09:29

BBC kod yazdıracak

Geçen Eylül ayından itibaren İngiltere’de 5-16 yaş grubuna okullarda kodlama dersleri resmen verilmeye başlandı. BBC, bu işe yardım amacıyla radyo, tv, internet, kitap, dergi yayıncılığı ürünlerini kodlamayı destekleyecek içerikle donatmaya başladı. Şimdi de, ilk kez 1981’de bilgisayar destekli eğitim amacıyla yarattığı BBC Micro projesine yenilikçi bir biçim kazandırarak Micro Bit adıyla ortaya çıkarttı. Google’dan Microsoft’a, İngiliz telekom BT’den büyük banka Barclays’a kadar, stk’lar ve teknoloji kurumlarıyla birlikte 50 sponsor buldu. Micro Bit’ten bir milyon adet yaptırıyor. Eylül’de 11-12 yaş grubuna bedava dağıtacak.

Micro Bit, bir bilgisayar değil. Çocuklara kod yazmayı kolaylaştıracak bir cihaz. Bilgisayara USB ile takılacak ufak bir silikon tepsisi gibi bir şey.  Yani o bir FATİH değil. FATİH, mevcut bilgiyi elektronik düzene aktaran, eh bir miktar da bunu hareketlendiren, oyunlaştıran, ama esas itibarile “MEB’in e-müfredatı.”

Burada, sözü vizyoner iktisatçımız Güven Sak’a bırakıyorum: “Çocuklarımızın makinelerle konuşmayı öğrenmeye başlaması gerekiyor. Peki, bizim milli eğitim sistemimiz bu işi becerebilecek kabiliyette mi? 5’inci sınıfta İngilizce öğrenmeye başlayanların yüzde 80’i İngilizce dersini seviyor. 12’inci sınıfta bu oran yüzde 40’ın altına iniyor. Bizim maarif öğrencileri dersten nefret ettiriyor. İngilizcede böyle olan, matematikte nasıl olur? Ya bilgisayar programcılığında? Ben konu ne olursa olsun, ondan nefret ettirmekte eğitim sistemimizin başarılı olduğu kanaatindeyim.” (Radikal, 12.12.14)
ETİKETLER : 1014

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics