Yazarlar 29 HAZİRAN 2015 / 07:57

Bebeğin bezi bildiriyor

Telefona bağlı maşrapa, içkinin bitmekte olduğunu barmene bildiren kadeh, tereyağını markete ısmarlayan buzdolabı gibi hoşluklardan sonra şimdi de karşınızda bebeğin çişi ve kakasını telefona haber veren akıllı bez... Şeylerin interneti derken, işin içine alt taraftan “şeylerin” de girmesi elbette kaçınılmazdı.

Tayvan’lı bir firma, bebeğin vücut ısısını, nemini, hareket tarzını ve duruş açısını algılayan duyargalarla örülü bir bebek bezi geliştirdi. Bunu, telefona bir uygulama olarak oturttu. Ana babaya, bebeğin son çiş-kaka durumu, ekrana hava durumu gibi gelsin diye.

Jones Chi, Richard Chang, Robert Chou, Wenchung Chiu adlı buluşçu yenilikçi arkadaşlar, bu uygulamayı Intel’in bir hakatonunda geliştirdiler. Her ne kadar şakalara hedef olsa da bu uygulama, gerçekten bebek sağlığı açısından yararlı: Sadece “alt taraf” durumlarını tam zamanında ana babaya bildirmesi açısından değil, ani bebek ölümü denilen durumları da önleyebilecek. Örneğin, bebeklerin uyurken yüzükoyun yatarak nefessiz kalması çok sık rastlanan bir erken ani ölüm nedeni. “DiaperPie” adlı bu uygulama sayesinde ana baba, bebeğin yaşamsal risk taşıyan pozisyonundan haberdar olacak ve hemen müdahale edebilecek. Ya da, bebeğin sürekli olarak aynı pozisyonda uyumamasını ve dönmesini sağlayacaklar.

Tech2People adlı bir Barcelona firması ise, bebeği bir duyarga “yatağına” yatırarak, ana babanın telefonuna sürekli olarak “uyku kalitesi” bilgisi iletiyor: Nefes ritmi, uyku/uyanıklık durumu, ve tabii, bebek acaba duyarga “yatağı”ndan kaydı mı?.. Bu gidişle, bebek bakımını robotların üstleneceği günler uzak değil.

 
ETİKETLER : 1028
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN