Yazarlar 05 AĞUSTOS 2012 / 12:43

Beklediklerim

Sorunlarımız çeşitli. Belki ilk sıralarda da “enerji” geliyor. Bir konuda düşüncelerimi sizlerle paylaşmadan önce güvenilir kanıtlara ulaşmaya çalışırım. Paylaştıklarımın çoğunu kendi deneylerime dayandırırım. Bu hafta güneş enerjisine değineceğim. Belirlemelerim şöyle:
Panelleri ortalama bir açıda monte etmek yerine, onları iki eksende çevirerek güneşi izleten düzeneğin bedeli 7-8 yılda elde edilen ek enerji ile ancak karşılanıyor. Hattâ, bu ek enerji için yeterince sâbit panel ekleseniz, toplam yatırım daha düşük bedelli oluyor. Belki, Ağustos, Ekim, Şubat ve Nisan’da birer kere elle ayarlanan, “mevsimlik ayar”
en mantıklısı.
Ürettiğiniz enerji, gerektiği zaman üretilemiyor. Bunu saklamanız gerek. Akü, enerji depolamak için iyi bir aygıt değil. Yüklediğinizin yüzde 80-85’ini ancak geri alabiliyorsunuz, dahası, boşaltırken dikkatli olmalısınız, “jel” aküler, yüzde 50’sine kadar boşalttığınızda 1.400 doldurma-boşaltma yapabiliyorlar, yüzde 20’sine kadar boşaltırsanız, sayı 650’ye iniyor. Akü ömrü çok kısalıyor. Unutulmamalı, bir panelin ürettiği enerjiyi yüzde 50 ile depolayacak akü, panelden pahalı. Güneş enerjisi bir akü projesine dönüşüyor. Hani ürettiğimizi şebekeye basacaktık?
Üretilen enerji doğru akım. Aküye transfer yüzde 85 verimle. Aküden almak da yüzde 85 verimle, bunu alışılmış 220V AC’ye dönüştürmek de yüzde 85 verimle. Kısaca güneşten aldığınızın ancak yüzde 61’ini kullanabiliyorsunuz. O yüzde 85’lerin birini hesaptan düşmek için, ben, akü gerilimini (24V DC) doğrudan kullanan aydınlatma (LED) armatürleri kullanıyorum. Sonucu seneye paylaşırım.
İyi haber1, pencere camına yapıştırılabilen, dışarının görüntüsünü bozmayan (güneş gözlüğü gibi karartan), ve sıcaklığın içeri girmesini önleyip o dalga boyunu elektriğe dönüştüren güneş pillerinin (laboratuvarda) yapılmış olması. Bunlar ticari olduğunda, cam binalardan birini kaplayıp başarımına bakmak gerek. Elbette, buna ikinci bir katman ekleyip, renkleri solduran plastikleri kırılgan yapan UV dalga boyunu da elektriğe dönüştürseler, ideal olurdu.
1 http://phys.org/news/2012-07-scientists-highly-transparent-solar-cells.html
ETİKETLER : Sayı:883

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics