Yazarlar 27 EKİM 2014 / 09:43

Berlin’e balonlu duvar

Berlin Duvarı’nın 9 Kasım 1989’da yıkılışının 25. yıldönümü nedeniyle, 8 bin ışıklı balon, duvarın “izi” boyunca dikilecek. Bu konumlandırma (enstalasyon), Duvar’dan sonra doğan genç kuşaklara bir hatırlatma olacak. Ayrıca, bu cazip şehri tam yıldönümünde ziyaret edecek olan turistlere de bir yaratıcı yenilikçi kültür ziyafeti...

İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra, Berlin’in doğusunu işgal eden Ruslar ile Batı’sını işgal eden Amerikan, İngiliz ve “sembolik” Fransızlar şehri 4 bölgede yönetmeye başlamıştı. Savaştaki zoraki müttefik Ruslar, “yeni” düşman oluverdi. Soğuk Savaş başladı. 1945-1961 arasında, Doğu Berlin’den 3.6 milyon kişi Batı’ya göç etti. Doğu Almanya, herkes toptan gitmesin diye halkı hapsetmeye karar verdi. 13 Ağustos 1961 Pazar sabahı Duvar yapılmaya başlandı. İnşaat sırasında Batı’ya kaçanlar arasında Doğu Alman sınır muhafızları da vardı. Duvar, Batı Berlin’in bütün çevresini sardı. Batı’ya geçmeye çalışan yüzlerce kişi öldürüldü.

1989’dan sonra, 160 kilometrelik Duvar yıkıldı. Kısa bölümleri ve hele 1.3 kilometrelik kısmı “anıt gibi” korundu. Türklerin yoğun yaşadığı Friedrichshain-Kreuzberg semtindeki bu kısım, “Doğu Yakası Sanat Galerisi” adıyla bir grafiti duvarına dönüştürüldü: 21 ülkeden sanatçı 106 resim yaptı.

Şimdi, aydınlık balonlar, Duvar’ın izinde dizilecek. Her 150 metrede bir, bir “anma noktası”nda Duvar’ı yaşamış olanların anıları, resimleri, izlenimleri sergilenecek. Daha sonra balonlar, Duvar’ın geçişe açılışı olan 9 Kasım saat 19’da göğe salınacak. Hannover Üniversitesi’nde doğada çözünür üretilen 8 bin balon, bir çevre sorunu yaratmayacak.

 
ETİKETLER : 993

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics