Yazarlar 10 HAZİRAN 2012 / 14:49

Bilgi çağı bitmiştir, yaşasın beceri çağı

Arama motorları web üzerinde biriken bilgileri metaya dönüştürdü; 2000’lerin başında. İlgili sayfalar aramada yukarıda çıkabilmek için link’lendi, erişilebilirlik arttı ve zamanla bilgi, hem de inanılmaz boyutta bilgi webe taşındı. Bu döneme Web 1.0 adını verdik: bilginin bir nesne olması. 2000’lerin ikinci yarısında sosyal ağ furyası başladı. Web üzerinde gerçek kişiler sosyal gruplar oluşturdu. Genel olarak medya paylaşmak ve kendileri hakkında kısa haberler geçmek için. Bu döneme de Web 2.0 diyoruz: sosyal grupların bir özne olması. 2010’lu yıllarda ise bu özneler bu nesnelere eylem uygulamaya başladı. Örneğin Facebook’un “Etkinlik Yarat” fonksiyonu ile insanların sosyal ağlarını harekete geçirmek için neler neler yaptığını bir düşünün. İşte bu Web 3.0 dönemi ve cümlenin tamamlandığı, becerilerin sergilendiği dönem bu olacak.
Facebook’un halka açılım öncesi açıkladığı “App Center” kuruluşunu ele alalım. Bu alan, iOS ve Android uygulamalarına Facebook ile bütünleşik kullanıcı yönetimini sağlamak üzere açılıyor. Yani taşınır cihazlar için HTML5 ile yazılmış uygulamalara sosyal ağ tarafını ve bu ağ üzerinde ödeme yapısını sunacak bir vitrin. Facebook’un 900 milyon kullanıcısından mobil cihazlar ile erişenlerin sayısı Nisan’da 500 milyona ulaştı ve artmaya devam ediyor. Ekranları kısıtlı bu cihazlar üzerinde Facebook’a reklam veya promosyon göstermek için pek yer kalmıyor. Bu yüzden şirketin 2012 ilk çeyrek kârı, 2011 son çeyreğine göre düştü. Facebook’un işini artık mobil ortama taşıması şart. Facebook telefonu söylentileri bir yana satışı App Center’dan yapılacak uygulamalar Google Play ya da Apple App Store’dan indirilecek, uygulama içinde satılacak sanal nesneler, hatta hizmetler yine Facebook üzerinden dönecek ve gelir payı bırakacak.

Bu bağlamda İstanbul’daki girişim sermaye şirketi Meditterra Capital’ın, yüzde 65 ile Türkiye’nin en büyük mobil ödeme servisi Mikro Ödeme’ye yatırım yapması ilginç tesadüf (parayı takip et!).
Artık web bir beceri sunma ve bundan gelir/değer elde etme ortamına dönüşüyor. Beceri çağı başlıyor. Buyurun.
ETİKETLER : Sayı:875