Yazarlar 09 EYLÜL 2012 / 14:47

Bilgisayar mühendisleri odası açıldı

İşyerlerinde bilgisayar mühendisleri bilgisayar karşısına dizilmiş oturuyorlar. Oysa meslek odaları olan mühendisler odalarında birbirlerine puskevit ikram ediyorlar, şakalaşıyorlar. Bilgisayar mühendisleri aklından geçiriyor benimde bir meslek odam olsa, benimde bir puskevitim olsa diyorlar. Anne bana neden oda yok, bizde neden oda yok diyorlar(dı)..
Aylar önce “Deve-Loper’a Sormuşlar” başlıklı köşe yazımızda da neden bir bilgisayar mühendisleri odamız yok diye sormuştuk? Artık var...
2 Haziran’da TMMOB 42. Olağan Genel Kurulu’nda alınan kararla kurulan Bilgisayar Mühendisleri Odası Anayasa’nın 135. maddesinde tanımlanmış kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu oldu. Söz konusu kararla tüzelkişiliğini kazanmış, TMMOB tarafından yapılan görevlendirme ile kuruluş ve ilk genel kurul çalışmalarına başladı. Meslek mensuplarını oda çatısı altında toplamak, bilgisayar mühendislerinin görev ve yetkilerini belirlemek, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, üyelerinin ihtiyaçlarını karşılamak, meslek disiplinini korumak ve mesleki hizmetlerin denetimini sağlamak gibi yetkilere sahip olan odaya üyelik işlemleri başladı. Daha önce Elektrik Mühendisleri Odası’na üye olan Bilgisayar Mühendislerinin ise oda değişimini gerçekleştirmesi gerekiyor.
Yasa gereği tüm bilgisayar mühendislerinin odaya üye olması zorunlu. Sadece kamuda çalışan mühendisler istisna tutulmuş durumda. Henüz üniversitede öğrenci olan aday mühendisler ise öğrenci üye statüsünde başvurabiliyorlar.
İnternette durumdan çok memnun olanlar yanında, kesinlikle karşı çıkanlar da yok değil. Özellikle bilgisayar mühendisi olmayıp yazılım yapan arkadaşlar bu durumdan oldukça rahatsız olmuş görünüyor. Zaman bize ne gösterecek bilmiyorum ama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız varken,  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu varken bir odamızın olmayışını eksiklik olarak görüyordum.
Bu fırsat ile bu üç kurum daha etkin çalışabilir. Umarım sektörde görev alan bilgisayar mühendisi olsun olmasın tüm arkadaşlar için hayırlı olur...
ETİKETLER : Sayı:887

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics