Yazarlar 14 OCAK 2013 / 08:00

Bilgisayar oyunları

3G Japonya’da kullanıma sunulduğunda, trafiğin önemli kısmı, ağ üzerinden kolektif biçimde oynanan oyunlardan kaynaklanmıştı. Teknoloji ve pazar ilişkisi, mühendisliğin dışında bir olay. Aynı teknolojiyi iki ayrı kültürden topluma sunduğunuzda bir diğerine benzemeyen sonuçlar alabiliyorsunuz. Japonların günde bir saat o yana bir saat bu yana metroda işe gidip gelirken zamanlarını değerlendirebilecekleri bir olanak yaratmıştı 3G üzerinden oynanan kolektif oyunlar. Aynı veya daha uzun süreleri İstanbullular da yolda harcıyor, ama kendi kullandıkları araçlarda oldukları için, web üzerinden oyun oynama olanakları yok. Benzer şekilde ortalama 15 dakikalık yolculukla işine gidip gelen İsviçreliler için de web üzerinden kolektif oyun çekici değil. Avrupa, Japonların seneler önceki alışkanlıklarını şimdi keşfediyor. Fakat, başka bir yaklaşım yönünden. Masaüstü bilgisayarlarında kolektif oyun oynamaya kendini kaptıran toplum, şimdi bunu gezgin ağ üzerinden de sürdürmek peşinde. Bir Alman bilgisayar oyunları şirketi, “otobüs beklerken geçen 5-10 dakikalık sürede de oynanabilecek mobil bilgisayar oyunları”ndan geçtiğimiz yıl kullanıma 5 tane sunmuş. Sonuç doyurucu.
Oyun oynayanların, hiçbir oyuna hiçbir şekilde ödeme yapmaya yanaşmamaları, oyunların sunuluş şeklini de değiştirmiş. Zâten Apple store’da çoğu bedelsiz 120 binden fazla oyun olması, Avrupa’da da oyunların kullanıma bedelsiz sunulması sonucunu doğurmuş. Oyunların fikri mülkiyet sâhipleri, parayı, “oyun içi reklam ve satış”lardan sağlıyorlar. Tabii, bu durumda, oyuncunun oyunda benimsediği karakterden ve oyunu oynarken kendi hakkında vereceği ipuçlarından, ona ne tür bir ürünün reklamının ve satışının yapılacağını çıkartmak ve satış yüzdesini artırmak mümkün.
Avrupa’da dikkati çeken bir başka gelişme, eskiden oyun meraklılarının büyük çoğunluğunun erkek olmasına karşılık, giderek bayan oyuncuların yüzdesinin artması. Bu yüzde ABD’de yüzde 60 imiş. Mahjong oyuncularının da yüzde 96’sı kadınmış.
Eyvah, ne yapsam, artık Mahjong oynamasam mı?
ETİKETLER : Sayı:904

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics