Yazarlar 29 AĞUSTOS 2010 / 18:00

Bilgisayar oyunu (gibi)

Bu hafta bir bilgisayar oyunu anlatacağım. Bilgisayar oyunlarında, insanlar gerçek yaşamda yapamadıklarını sanal ortamda yapma olanağı buluyor diye vurdulu kırdılı oyunlar daha çok tutuluyor.
Savaş uçağınıza, sanal değil, F4, F16 her ne ise gerçek savaş uçağınıza binip gerçekten havalanıyorsunuz. Oyun alanının üzerinde size verilen bir rotada uçuyorsunuz. Göreviniz belli bir noktayı vurmak. Buraya doğru ilerlerken, yerden sizi durdurmaya yönelik savunma yapılıyor. Savunma sanal. Yerdeki bilgisayar size çeşitli silahlarla saldırıyor. Gerçek uçağınızın gerçek sistemlerini, yolladığı işaretler ile o silahlar üzerine geliyormuşçasına kandırıyor. Diyelim size bir füze yollamış gibi yapacak. Sizin uçağınız, bu füzenin radarının “üstüne kilitlendiği”ni algılıyor. Size alarm veriyor. Bu füzeden kurtulmanız için füze belli bir yakınlığa geldiğinde belli bir manevrayı yapmanız gerek ki, füze sizi ıskalasın, gitsin. Bunun eğitimini defalarca yerde simülatörde almışsınız, havada gerçek uçakla ve fakat sanal tehditle sınavdasınız varsayın. Doğru yakınlıkta doğru manevrayı yaptınız, füzeden kurtuldunuz, bilgisayar size o engel için ne kadar iyi kurtulduğunuza bağlı olan bir not veriyor. Kurtulamadınız, simülatörde eğitime geri dönüyorsunuz. Geçer not alabilmek için, sonraki engelleri de aşıp hedefi vurmanız gerek.
Bu bilgisayar oyununa “EHTES” diyorlar. “Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası”. Türkiye için yer Konya. Hani şu İsrail’in pilotlarını eğitime yolladığı yer. Sistemi yapan Havelsan.
Pakistan EHTES’i kurulmuş, kesin kabulü yapılmış. Kore EHTES’i yapılmakta. Bu, pahalı bir bilgisayar oyunu. Çünkü her müşterinin tehditleri başka oluyor. Türk Hava Kuvvetleri ile Kore Hava Kuvvetleri’nin karşılaşacağı olası tehditler aynı değil. Her bir ülke için sistemin omurgası aynı kalmakla birlikte, uç birimleri bambaşka oluyor. Her müşterinin ölçüsüne göre dikilen bir elbise gibi. Bu ürünü kendimiz yaptığımıza göre biz, pilotlarımızı her türlü tehdide karşı eğitebiliriz.
30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun.
ETİKETLER : Sayı:786

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN