Yazarlar 24 OCAK 2010 / 18:00

Bilgisayarımdaki demiliterize alan - 2

2009’daki ilk köşe yazımda, kişisel bilgisayarlarda bir “demiliterize alan” yaratılabilirse, medya/dosya alışverişinin ne kadar kolaylaşacağını anlatmıştım. PC’deki işlemci, depo ve ağ kaynaklarının bir bölümü kalan kısımdan izole edilip dışarı açılırsa, bu demiliterize alan internet üzerindeki bir medya paylaşım bulutunun parçası olabilecekti.
Dosya paylaşımı ve senkronizasyonu hiç çaba gerektirmez ise geliştirilebilecek çok sayıda uygulama var. Bunun farkına ilk varan Adobe oldu. Geçmiş yazıda “Cocomo” kod adı ile duyurduğum, sonra Adobe LiveCycle Collaboration Service (ALCS) adıyla ürüne dönüşen yazılım ile demiliterize alanda dosya paylaşımı ile gerçek zamanlı iletişim araçları Flash ya da Air uygulamalarına hızlıca eklenebiliyor. Havada hangi bulutlar var? Örneğin, Rosetta Stone’un sosyal ağları dil eğitimine uyguladığı TOTALe ürünü ve British Library’nin kütüphane kullanımını sosyal bir öğrenme deneyimine dönüştürecek IRMDS projesi ALCS üzerine kurulu.
Microsoft ise bu defa geç kalmadı. Windows 7 Professional’da Internet güven seviyesi ile yerel ağ seviyesi arasında bir demiliterize alan tanımlanabiliyor. Microsoft buna çevre ağ (perimeter network) adını verdi. Diğer bir yenilik de Microsoft Skydrive. İnternet üzerinde ücretsiz 25 GB depo veren Skydrive’da özel, paylaşıma açık ya da herkese açık klasör tanımlayıp, buradaki dosyaları Ubuntu Linux dahil herhangi başka bir makineden görebiliyor, aynı anda birkaç yerden aynı ID ile bağlanabiliyorsunuz. Buradaki dosya ve klasörleri Explorer’da görebilir, aynı PC’nizdekiler gibi yönetebilirsiniz. Böylece dosyalar bir makinede koşan işletim sisteminin özel nesneleri olmaktan çıkıyor. Diğer uçta ise WebOS adı verilen, komple işletim sisteminin web üzerindeki bir buluta alınması var. Bunu ilk sunan Amazon Web Services üzerinde barındırılan G.ho.st sitesi. Bu siteye üye olup, bir bulut diskteki dosyalarınızı, yerel sürümü ile senkron kaldıkları halde, webdeki G.ho.st üzerinde çalıştırabilirsiniz. Laptop taşımak istemeyenler için ideal.
ETİKETLER : Sayı:755

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN