Yazarlar 15 EYLÜL 2014 / 10:23

Bilişim dili BBC’de program

İngiltere’de Eylül’le birlikte 5-16 yaş grubuna yazılım eğitimi resmen başladı. Eğitim Bakanı Michael Gove bu girişimi evvelki aylarda açıklarken Başkan Obama gibi konuşmuştu: “Başkasının yazdığı programı kullanacağına, kendi programını yazmayı öğrenecek.”

Obama’nın sözlerini hatırlayalım: “Sadece bir video oyunu satın almayın. Video oyunu yapın. En son uygulamayı indirmekle yetinmeyin. Bir uygulama da siz yapın. Uygulamayı telefonunuzda oynamakla yetinmeyin. Siz programlayın.” (09.12.2013. Bilişim Bilimi Eğitim Haftası konuşması).

ABD’de 24 eyalette kodlama dersleri orta öğretime girdi. Hatta, bazı eyaletlerde (örneğin Oklahoma, Texas, Kentucky, New Mexico) kodlama dersi, “yabancı dil” dersine sayılmaya başladı, başlıyor. Ama bu uygulamaya itirazlar var: Yabancı dil öğrenmekle kodlama öğrenmenin farklı zihinsel beceriler gerektirdiğini söyleyen uzmanlar çok. Öte yandan, kodlamanın da “bir tür yabancı dil” olduğunu savunanlar da var.

İngiltere hükümeti, orta eğitime getireceği yenilikçi uygulama öncesinde 2014 yılını “Kodlama Yılı” (Year of Code) ilan etmişti. Bu, zaten Avrupa Birliği’nin, “çocuklara kod öğretme” farkındalığı yaratma girişiminin de parçasıydı. AB, Kasım 2013’te yaptığı “Yazılım Haftası”nı bu yıl 11-17 Ekim’de tekrarlayacak. Amaç, sadece bir kaç bilgi toplumu ülkede değil, bütün 28 AB üyesinde yazılımın, mümkün olan en genç yaşta öğretilmeye başlanması.

İngiltere’nin 2.2 milyon tirajlı magazin gazetesi Sun, hükümete destek çıkarak bir kampanya başlattı: Çocuklara kod öğretelim. Çünkü bugünden 2017’ye kadar İngiltere’nin, 745 bin bilişim kişisine ihtiyacı olacak.

Bu kampanyaya BBC-TV de çocuk programlarında konuya özel yayınlarla destek verecek. bbc.co.uk/schoolscomputing sitesinde bütün bu faaliyete örnekler var sıra sıra.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics