Yazarlar 27 KASIM 2011 / 17:42

Bill Gates’ten sonra Microsoft

Geçen ay Warren Buffet’nin, IBM’in yüzde 5,4’ üne karşılık gelen yaklaşık 10.7 milyar dolarlık IBM hissesi satın alması haberi üzerine, Youtube’da Charlie Rose’un programına Bill ve Melinda Gates ile birlikte katıldığı bölümü seyrettim. Buffet’nin, Bill ve Melinda Gates Vakfına servetinin tamamına yakını olan 30 milyar dolar bağış yapması üzerine katıldığı bu programı seyredince, bugünkü yazımda, 2008’den sonra Microsoft’u yazmaya karar verdim.
1. 2008’de Bill Gates Microsoft’u bıraktığında, hala Windows Vista ve sorunları ile uğraşılıyordu. Geçen süre zarfında, Windows 7 inanılmaz bir başarı gösterdi, günümüzde ise heyecanla Windows 8 ve yeni arayüzü bekleniyor.
2. Bill Gates Microsoft’ta iken dünyanın en zengin insanları listesindeydi. Microsoft’u bıraktıktan sonra ise vakfın dünyada en çok bağış alan vakıflarından biri haline gelmesi ve büyük sağlık hizmetleri yapması ile Bill Gates ve Microsoft daha çok sevilmeye başlandı.
3. 2008’de Microsoft ürünlerinin güvenlik açıkları ciddi bir sorun idi. Son birkaç yıldır kabul etmek gerekir ki, ürünlerin güvenlik açıkları çok daha azalmış durumda ve güncelleme mekanizmaları iyi çalışıyor.
4. 2008’de iPhone inanılmaz bir pazar payı yaratmaya başlamışken, Microsoft mobil işletim sisteminde acaba nerede hata yaptık diye düşünüyordu. Geçen hafta okuduğum bir makalede ise Windows Phone Mango yüklü Nokia Lumia 800’ün, gelmiş geçmiş en güzel duran ve iyi akıllı telefon olabileceği söyleniyordu.
5. 2008’de de Google, Microsoft için tehlikeli bir şirket idi, ancak sonraki yıllarda Google çok başarılı oldu. Bing beklenen ilgiyi görmese de, Microsoft’un yeni bulut bilişim ve Windows Phone planları ise iyi duruyor.
6. 2008’de Internet Explorer en çok kullanılan tarayıcılar arasında idi, şu anda ise pazar payı bayağı azalmış durumda.
7. 2008‘de tablet bilgisayar diye bir kavram daha herkesin satın almaya çalıştığı bir fenomen haline gelmemişti. Günümüzde ise iPad ve Android tabletler pazarda arayı çok fazla açtı. Microsoft’un Windows 8 işletim sistemi piyasaya çıkana kadar da bu pazarda olması beklenmiyor.
2008’de köşeyi Microsoft Word ile yazıyordum, bugün de kurumsal pazarda MS Office ürün ailesinin hakimiyeti azalmış değil.
ETİKETLER : Sayı:847

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics