Yazarlar 06 TEMMUZ 2015 / 06:24

Bin startup’a mekan

Paris’in tarihi bir binası, yeni yüzyıla uygun bir şekilde ileri teknolojiyle donatılıyor. Burası, bin tane startup’a, bir kaç FabLab’e çalışma mekanı olacak. Paralar, Fransa’nın tekno milyarderi Xavier Niel’den. Az bir kısmını da başkaları paylaşacak, ama esas ödemeyi Mösyö Niel yapacak.

Restorasyon bittiğinde, 33 bin 747 metre kare alanı olan, 310 metre uzunluğunda, 58 metre genişliğinde dışı eski içi mosmodern bir bina olacak. Burası, 1927 yapımı Freyssinet Hal Binası. Napolyon’un ünlü zaferlerinden Austerlitz’in adını alan büyük istasyona yük depolamak için yakınına yapılmış. Şimdi Paris’i, New York ve Londra’dan sonra dünyadaki en cazip üçüncü dijital merkeze dönüştürmek için bizzat Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun da gayretleriyle Fransız bürokrasisi aşılıyor. Niel, burayı Fransız Demiryolları’ndan 70 milyon Euro’ya satın aldı. Fransa’da ünlü mimar Jean-Michel Wilmotte düzeltiyor. 2016 sonunda açılmak üzere.

Bu macerada baş karakter, Xavier Niel, ülkenin önemli bir ISP’si, ayrıca Iliad-Free adlı telefon şirketinin sahibi, Monaco Telekom sahibi, LeMonde gazetesi ortağı. Niel’in bir özelliği daha var ki galiba bin startup’a adres yaratmasından daha ilginç: Bir yazılım okulu yarattı ki öğretmeni yok, laboratuvarı yok, kitapsız, yatakhanesiz, derssiz. École 42 adlı bu “okul” şehrin çevre yoluna yakın, tatsız bir bölgede. Niel, buranın da restorasyonu için bütün harcamayı kendisi yaptı. Ama bir kar amacı yok. Tek amacı, yetenekli gençlerin süper yazılımcılar olmalarını sağlamak.

Niel bu amacı için öğretmen, kitap, ders kullanmıyor. Öğrenciler neyi nasıl kimden öğrenecek? Bilgiyi bizzat kendileri arayıp bulacak ve birbirleriyle sürekli işbirliği yaparak 2-5 kişilik takımlar halinde yazılım geliştirecekler. Mekan, bu tür iletişim ve ilişkiye fırsat verecek şekilde tasarlandı. Masaların ve ekranların açılarına kadar her ayrıntı düşünüldü. 800-1000 öğrenci kapasitesi var buranın. İşin çok daha önemli bir yanı ise, bu “okula” girmek için sadece “yetenek” aranması. Öğrencilerin % 40’ı liseden terk. İçlerinde Stanford ve MIT mezunları da var. Sadece 18-30 yaş arasında olmaları yetiyor. Buraya kabul edilmek, çok çok zor: Geçen yıl 70 bin genç başvurmuş. 20 bini online başvuruyu geçmiş. Sadece 4 bini mülakata davet edilmiş. Dört hafta boyunca haftada 100 saat yazılım problemi çözmeleri istenmiş. Sonuçta okula 890 öğrenci alınmış. Birinci sınıfın % 11’i kız. Okul 24 saat açık.

Geçme-kalma sistemi de okula uygun: Sadece bu iki seçenek var. Otomobil yapımı gibi: Araba, dört yerine üç tekerlekli olamayacağına göre, öğrenci ya sınıfı geçiyor, ya atılıyor.
ETİKETLER : 1029

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics