Yazarlar 28 ŞUBAT 2010 / 18:00

Bir AB raporu

Avrupa Birliği’nin Bölgeler Komitesi (Committee of Regions) bir rapor yayınladı 1. Genel maddelerde, “koşulları oluşturan her bölge AB’ye katılma hakkına sahiptir” gibi ana çizgiler yanında, aday ülkelere yönelik bir dizi uyarı da yer almakta. 53 maddenin 11’i Türkiye’ye yönelik: 2009’da pek bir reform yapmadığımızdan, “Kürt kökenliler”in ve “Aleviler”in haklarından; ordunun, yargının rollerinden ve bu konuda başlatılan “diyaloğun” öneminden ve hükümetin bu diyaloğu yönetmesindeki etkinliğinden söz ediyor. Komisyon başkanının kökeni nedeniyle olsa gerek, rapora, Hıristiyan Ortodoksların patrik/ekümen tartışması, ruhban okulu, Gökçeada ve Bozcaada’daki “Yunan azınlığın” sıkıntıları, Kuzey Kıbrıs’ta yasadışı olarak bulunan “Türk kuvvetleri” üzerine maddeler konulmuş. Hattâ, TBMM’ye Yunanistan üzerine uygulanan savaş baskısını kaldırması ve Yunan Adaları üzerindeki hava sahası ihlallerini kaldırma çağrısında bulunuyor.
Ne demeli? Bu rapora uyacak olsa, hükümetin işi zor.
“Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” diye bir atasözümüz var. Evet bu konulardan çoğunda yapılabilecekler var, ama bunların karşılığında yapılması gerekenler; hattâ yapılması kararlaştırılmış olup da yapılmayanlar da bulunmakta. Komiktir ki, birçok konu, Türkiye, AB üyesi oluverse kendiliğinden buharlaşacak. Kuzey Kıbrıs’ta bulunan “kuvvet”ler AB kuvveti olacak, ihlal edilecek hava sahası diye bir şey kalmayacak. Tıpkı yumurta-tavuk hikayesi. Sorunlar ortada dolanıp duruyor, kimse de çıkıp, “yumurta tavuktan çıkar, ama yumurtadan çıkan tavuk değil civcivdir, büyürse tavuk olur” diyerek işi çözemiyor.
Kuşkusuz, çözüm için elimize alabileceğimiz önemli kartlardan biri ekonomik. AB’nin Türkiye’den verilen hizmetler ve Türkiye kökenli mallara bağımlılığı günümüzdekinden farklı olsaydı, Yunanlılar Türkiye’de değil, Türkler Yunanistan’da banka almış olsalardı, AB raporları bambaşka olurdu.
Bilişim, AB’ye satılabilecek en etkin ürünleri barındırıyor. AB bilişim pazarında baskın olmak için bir seferberlik nasıl başlatılabilir?

1  http://www.abhaber.com/ozelhaber.php?id=5420
ETİKETLER : Sayı:760

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics