Yazarlar 18 MAYIS 2015 / 09:26

Bir baktım, silecek çalıştı

Bu yıl 80. yaşını kutlayan Jaguar, otomobillerde arka cam sileceğini, sürücünün göz hareketine göre ayarlayan düzeneğine patent aldı. Otomatik bir ayarlamayla çalışan arka cam silecekleri, hele karlı, yağmurlu, nemli havalarda sürücünün pek bir işine yaramaz. Bu ciddi güvenlik sorununa çözüm arayan Jaguar, araç içinde sürücünün göz hareketlerini izleyen bir sistem kurdu. Sürücü arkaya dönmek üzereyken, ya da ön aynadan arka aynaya doğru bakmak için gözünü yukarıya oynatmışken, arka silecekler çalışmaya başlayacak. Böylece, sürücünün, arka silecekleri düzgün çalıştırmak için ön kumandada aranmasına, dikkatini yoldan ayırmasına gerek kalmayacak.

Bu yeni sistem Jaguar ve Land Rover’da kullanılmaya başlanacak. Belki yakın bir gelecekte Jaguar, buna daha da yenilikçi bir öğe ekler, ve sadece düşünce gücüyle arka silecek çalışmaya başlar. Eh, otomobillerin ve hele şimdi dev TIR’ların sürücüsüz yolculuk yapacağı bir düzende, her şeyin düşünce gücüyle halledileceği bir gün elbette gelecek.

Jaguar, bu konularda Intel ve Seeing Machines’le işbirliği yapıyor. Araç içine yerleştirdiği göz hareketlerini izleme sistemiyle, sürücünün gözleri yola bakıyor ama “görmüyorsa,” dikkati dağılmışsa onu uyaran bir düzenek de geliştirdi. DMS olarak bilinen sistem, bu uyarıyı, sürücü güneş gözlüğü kullanıyorsa bile yapabiliyor. Sürücünün dikkati hepten gittiyse, DMS’in, aracı otomatik olarak durduracak bir sistemi devreye sokması da mümkün olacak.

Jaguar, sürücünün alışkanlıklarını ve tercihlerini “öğrenerek” daha rahat ve sorunsuz sürüş sağlamayı sağlayacak bir Akıllı Asistan üzerinde de çalışıyor. Ama başka markalar da çalışıyor...
ETİKETLER : 1022

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics