Yazarlar 10 OCAK 2010 / 23:00

Bir dostluk hikayesi

Hikayeler çeşitlidir, ama hepsinin ortak özelliği şu: Hikayenin kahramanı çözümü zor bir problemle karşılaşır, bunu aşar ve bu süreçte yeni birşeyler öğrenir. Böyle problemler için İngilizce’de “challenge” kelimesi kullanıyor ki Türkçe’de tüm olası karşılıkları negatif anlamlar içerir. Oysa “challenge” da “atılmayı” teşvik eden birşey var.
Kahraman bir şirketin de hikayesinde her zaman aşılacak bir problem vardır ve buna verilen isim de “değer” yaratmaktır (neyse ki bu kelime olumlu). Peki şirketler değer noktalarına nasıl karar verip atılıyorlar? Burada iki öncelik olmalı (ve hiçbiri para değil):
1- Değer müşteri için yaratılmalı; problem şirketin değil müşterisinin olmalı.
2- Aşılırken edinilecek tecrübe doğurgan, başka değerler silsilesi sağlayacak cinsten olmalı
Şimdi bu kavramların kontrolünü 3 büyük şirketin değer odaklarına bakarak yapalım: Microsoft-İşletim, Google-Erişim, Apple-Deneyim. Örneğin, mobil teknolojilerde iPhone operatör aboneliği ile pazarlandı çünkü Apple’in asıl değer noktası deneyim. Android ile mobil teknolojilere çok agresif giren Google ise elinden gelse operatörleri silecek, çünkü onun değer noktası erişim. Google için ideal durum terminallerin ve limitsiz bant genişliğinin ücretsiz olup fiziksel erişimde sınırların kalkması. Böylece Google ile bilgiye erişimi herkese kullanabilir. Microsoft ise işletim tarafında Windows Mobile’ı çıkardı ancak mobil pazarda esamesi okunmuyor.
Gelelim sosyal ağlara. Nielsen’e göre çevrimiçi geçen zamanın yüzde 18’i sosyal ağlarda kullanılıyor. 2008’de ise bu oran yüzde 6 idi! Sadece Facebook’ta her gün 16 bin adam-yıllık zaman kullanılıyor. Ancak bir türlü sosyal ağların değer noktaları belirlenemiyor. Örneğin Google “Social Search” hizmeti ile Google Reader, Profiles ve GMail’de arkadaş çevresinde biriken bilgiye erişim sağlıyor; paylaşımlarda bir değer bulmak için. Oysa Facebook mevcut başarısını paylaşım için sadece bir ev (context) sunarak yakaladı. Öyle görünüyor ki arkadaşlık pek de bariz problemler barındırmıyor. Bir katalizör, basit sebepler yetiyor. Gerisi iyilik, güzellik...
ETİKETLER : Sayı:753

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics